Zajímavosti

Rybáře v Chorvatsku zaskočil žralok. Zuby má ostré jako nůž a je vzácný!

Rybáře v Chorvatsku zaskočil žralok. Zuby má ostré jako nůž a je vzácný!
Zdroj: Profimedia

Rybáři v Chorvatsku hlásí velmi unikátní úlovek. Do sítí se jim zamotal žralok, který je ve Středomoří extrémně vzácný a obzvlášť na Jadranu musíte mít notnou dávku štěstí, abyste ho spatřili. Polorejnok křídlatý má zuby ostré jako nůž, podle vědců ale nebezpečí pro člověka nepředstavuje.

Velmi neobvyklý úlovek skončil v sítích chorvatských rybářů. Ti lovili v hloubce 23 metrů, když vytáhli polorejnoka křídlatého. Žralok se jim postaral o nezapomenutelný zážitek, informuje portál Dnevnik.hr

"Polorejnok křídlatý je nejohroženějším druhem na Jadranu, ne-li ve Středomoří, takže je pro nás jedinečná příležitost něco takového spatřit," vysvětlil přírodovědec Antonio Castellicchio, v čem tkví unikátnost úlovku. 

Odhaduje, že na Jadranu je těchto žraloků možná tucet. Tento mladý exemplář pro člověka prý ale nebezpečí nepředstavuje. "Je zajímavé, že má malé zuby ostré jako nůž. Má stejné zuby na horní a dolní čelisti, přesně stejné. Neútočí však na lidi a v moři je ho velmi málo," upřesnila Milena Mičić z Akvária Pule.

Související obsah

Polorejnoka chytili na mysu Kamenjak a po krátkém pobytu v akváriu se přestěhoval do Brijuni, což je chráněná mořská oblast, kde je zakázán rybolov. V tuto chvíli je to pro žraloka nejbezpečnější místo.

"Doufáme, že tento jedinec zůstane na Brijuni nebo v jeho blízkosti a že to nebude náhodný úlovek rybářů, ale že si tu najde partnera, se kterým budou mít mladé," řekla šéfka národního parku říká Sandro Dujmović.

V současné době podle vědců z této oblasti neexistuje žádný způsob, jakým by se dalo zabránit lovu těchto zvířat. "Dobrá věc je, že všechna tato zvířata lze snadno zachránit a vrátit do moře,“ uvedl Neven Iveša z Přírodovědecké fakulty v Pule.

Polorejnok křídlatý podle vědců nepředstavuje pro člověka nebezpečí. To samé se ale nedá říct o žralocích tygřích, kteří se v dubnu objevili u havajské pláže:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz