Domácí

Blíží se Den vítězství. Jak to bude s otevírací dobou obchodů?

Blíží se Den vítězství. Jak to bude s otevírací dobou obchodů?
Ilustrační fotografie Zdroj: Getty Images

V sobotu si Česko připomíná konec druhé světové války. Lidé se tentokrát musí připravit na omezení ve větších obchodech. Po skončení nouzového stavu se totiž opět uplatňuje zákon, který upravuje otevírací dobu v maloobchodech, podle něj musí být prodejny během tohoto svátku zavřené.

V Česku stále platí celá řada bezpečnostních opatření, které upravují podmínky pro provozování maloobchodů. Už ale není vyhlášen nouzový stav, musí se tedy v souvislosti s blížícím se státním svátkem počítat se zákonem o prodejní době v maloobchodě. Právě nouzový stav umožňoval nechat prodejny otevřené, většina řetězců toho ale nevyužila.

V provozovnách, které mají prodejní plochu větší než 200 metrů čtverečních, je na 8. květen, kdy Česko slaví Den vítězství, prodej zboží zakázán. V tom se liší 8. květen od Svátku práce, který byl minulou sobotu. To mohly prodejny zůstat otevřené.

"Prodej je zakázán v provozovnách nad 200m², velké provozovny potravin tedy musejí být uzavřeny. Výjimkou je prodej na autobusových a vlakových nádražích a také na letišti, tedy v místech se zvýšenou koncentrací cestujících. Omezení se také nevztahuje na provozovny ve zdravotnických zařízeních," vysvětlil mluvčí České obchodní inspekce Jiří Fröhlich.

Otevřeny tak budou supermarkety v Praze na hlavním nádraží (od 6 do 21 hodin), či v českobudějovickém obchodním centru Mercury (8 - 18 hodin), které má na střeše autobusové nádraží. Naopak supermarket na pražském letišti zůstane zavřený.

Související obsah

Obchody, kterých se zákaz týká, nemůžou například vypáskovat část prodejní plochy, aby se tak vešly do limitu. Je nutné brát v potaz celý prostor. Provozovatelé nemůžou mít ani otevřená výdejní okénka.

Otevřeny mohou zůstat malé prodejny, například večerky, cukrárny, lahůdkářství či pekařství. Otevřeno mají také prodejny na benzinových pumpách. Před těmi se v minulých svátečních dnech, kdy bylo ve velkých obchodech zavřeno, tvořily fronty.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz