Domácí

Měli odpálit Vrbětice. Agenti povýšili a pracují pro Kreml, tvrdí novinář

Měli odpálit Vrbětice. Agenti povýšili a pracují pro Kreml, tvrdí novinář
Zdroj: TV Nova

Ruští agenti Alexandr Miškin a Anatolij Čepiga, kteří měli mít podíl na výbuchu vrbětických muničních skladů, podle investigativního novináře Christa Grozeva povýšili. Jejich tváře zná celá Evropa a už se nemohou věnovat špionáži, a tak údajně dostali místa ve státní správě a pracují teď přímo pro Kreml. Česká policie po nich v dubnu vyhlásila pátrání.

Novinář Christo Grozev ze skupiny Bellingcat, který se kromě jiného zabývá vrbětickou kauzou, přišel s nečekaným odhalením o agentech GRU podezřelých z účasti na explozích muničních skladů.

Na ruském youtubovém kanálu Navalnyj LIVE investigativec prohlásil, že Alexandr Miškin a Anatolij Čepiga jako špióni skončili a momentálně jsou ve službách Kremlu.

"Zatím mohu říct pouze to, že jsou zdraví a pracují ve státní správě. Dali jim novou práci, protože jako agenti už nadále působit nemohou. Dá se říct, že se z nich stali významní zástupci Kremlu pro různé regiony," řekl Grozev s tím, že další podrobnosti hodlá zveřejnit v blízké době.

Související obsah

Po dvojici agentů pátrá od 17. dubna česká policie. Ve stejný den premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) oznámili, že české tajné služby mají důvodné podezření ze zapojení Ruska do vrbětických výbuchů. Praha pak vyhostila 18 ruských agentů s diplomatickým krytím, kteří působili na ambasádě. Moskva reagovala vyhoštěním 20 zaměstnanců české ambasády.

Tohle o agentech prohlásil novinář Grozev: 

Na hledání Čepigy a Miškina se podílí i Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). "Pokud někdo tyto osoby viděl, nebo ví cokoliv o jejich pohybu a činnosti na území ČR, nechť to sdělí na tel.: 974 836 031 (operační středisko NCOZ), případně v běžné pracovní době na tel.: 974 760 530 (NCOZ expozitura Olomouc)," uvedl její mluvčí Jaroslav Ibehej.

Hamáček prý chtěl vyměnit Vrbětice za Sputnik, opozice chce jeho hlavu:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz