Domácí

Desetikoruna se vydražila za 230 tisíc. Možná ji máte v peněžence i vy!

Desetikoruna se vydražila za 230 tisíc. Možná ji máte v peněžence i vy!
Zdroj: TV Nova

Minci byste nejspíše nepoznali od těch, které běžně používáte. Přesto se taková desetikoruna ve středu večer vydražila za 230 tisíc korun. Mince z roku 1993 má jen nepatrné rozdíly a možná ji máte v peněžence i vy.

Česká desetikoruna z roku 1993 - v současné době je považovaná za nejvzácnější novodobou minci a sběratelé se o ni perou. Desetikoruna pochází z předsérie, která vznikla během výroby nových českých mincí. Od těch, které máme běžně v peněžence se liší menšími písmeny Kč na rubu a vyšší příčnou linkou. Na aukci vzácné mince upozornil portál iDNES.cz.

"Čekal jsem, že se mince vydraží i za víc. Podle mě mohla atakovat hranici 300 tisíc korun. Lidé mi teď píší, že by za ni dali klidně i více," nechal se slyšet v rozhovoru pro TN.CZ Václav Němec, který dal minci do aukce.

Němec k minci ale nemá žádný speciální příběh: "Nebylo to tak, že bych ji našel zázračně v pokladničce. Před několika lety jsem ji koupil na aukci v Praze, protože mám e-shop, kde mám daleko vzácnější a cennější mince. Běžně je kupuji," doplnil milovník mincí.

Související obsah

Ve středu nabídl Němec minci do aukce a u aukční položky uvedl, že v současné době existuje maximálně 200 kusů této mince. Zároveň v oběhu už žádná není. Tím se nejspíše zvedl zájem o draženou minci a její finální cena se vyšplhala až na 230 tisíc korun.

A jak takovou minci poznáte? Na desetikoruně je vyražen rok 1993 a příčná čára, která protíná písmena Kč vedle číslovky 10, je mírně výš než u běžných mincí.

Pokud byste takovou minci v peněžence našli, můžete si ji nechat ocenit numismatikem.

Někteří mají v peněžence poklad a neví o tom. Na reportáž TV Nova se podívejte zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz