Krimi

Čtyři Čechy obvinili z obchodování s lidmi! Měli si přijít na miliony korun

Čtyři Čechy obvinili z obchodování s lidmi! Měli si přijít na miliony korun
Zdroj: Thinkstockphotos

Policisté Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) obvinili dva muže a dvě ženy z obchodování s lidmi. Podle vyšetřovatelů vylákali své oběti do Velké Británie, kde jim slibovali dobře placené zaměstnání. Místo toho jim ale zabavili osobní věci a pracovat je nutili násilím. Nedávali jim ani téměř žádné peníze.

V rámci vyšetřování případu NCOZ s krycím názvem KOTRBA padla v uplynulých dnech čtyři obvinění z obchodování s lidmi.

"Organizovaná skupina dvou mužů a dvou žen měla dle závěrů kriminalistů NCOZ v letech 2016 – 2019 nabízet 'dobře placenou práci' ve Velké Británii osobám ze sociálně slabého prostředí z Karlovarského kraje," vysvětlil mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Čtveřice podle něj měla do země dopravit nejméně šest lidí, kterým odebrala doklady a telefony a nutila je vykonávat práci, se kterou nesouhlasili. "Pod pohrůžkou násilí nebo za použití násilí je měli nutit pracovat v restauracích rychlého občerstvení. Za tuto činnost však poškození neměli dostávat téměř žádné peníze," dodal Ibehej s tím, že podle závěrů kriminalistů NCOZ si tak čtveřice obvinených přišla na zhruba tři miliony korun.

Související obsah

Aby vyšetřování probíhalo rychleji, před dvěma lety vznikl společný vyšetřovací tým NCOZ se dvěma policejními složkami Velké Británie, a to Metropolitní policií v Londýně a policií v Cambridgeshire. Na případu se aktivně podíleli i pracovníci Europolu a Eurojustu. Obviněným nyní hrozí až 15 let za mřížemi. Trestní stíhání je vedeno na svobodě.

V rámci společného trestního řízení pak dále jednotka pro boj s moderním otroctvím Metropolitní policie v Londýně obvinila v průběhu dvou let čtyři jiné Čechy a stejná jednotka policie v Cambridgeshire obvinila další dva z obchodování s lidmi a moderního otroctví. "Stejným způsobem měli zlákat na dobře placenou práci krajany z ČR, které pak za použití násilí měli nutit pracovat v pekárně a restauračních provozovnách, přičemž jim pak odebírali veškeré vydělané peníze. Takto mělo být do Velké Británie vylákáno a následně vykořisťováno nejméně 20 osob," objasnil Ibehej.

Těmito případy se budou zabývat soudy ve Velké Británii, v případě odsouzení obviněným hrozí až doživotí.

Policisté NCOZ mají za sebou i zásah, při kterém zadrželi pět lidí kvůli podezření z terorismu. Více v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz