Zahraničí

Summit EU: Babiš bude informovat o vztahu mezi Českem a Ruskem

Poprvé od prosince se v pátek osobně sešli lídři Evropské unie. Jednají v Portu, protože Portugalsko předsedá radě Evropské unie. Summitu, který bude pokračovat i zítra, se účastní i premiér Andrej Babiš, který svým kolegům představil další vývoj česko-ruského sporu, který navazuje na kauzu Vrbětice.

Lídři evropských zemí v pátek v Portu probírali sociální témata, jako je například chystané zavedení společných parametrů pro minimální mzdu či vyrovnání pracovních podmínek pro muže a ženy.

Jedním z dalších témat je boj s pandemií covidu, tu lídři unijních států měli řešit během páteční pracovní večeře. Mezi témata jednání patří také plán očkování na roky 2022 a 2023. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová ve čtvrtek připustila, že by se dočasně mohly uvolnit patenty na výrobu vakcín, které by se tak vyráběly ve více zemích.

Související obsah

Cílem summitu je také najít řešení, jak finančně podpořit výrobu očkovacích látek například v afrických zemích. Probírat se měl také covid pas, který by měl od léta usnadnit lidem cestování. Premiér Andrej Babiš (ANO) na páteční večeři také informoval své kolegy o kauze Vrbětice.

"Budu informovat naše partnery o Vrběticích. Co se týče Ruska jako takového, toto téma bude zvláště projednáno na příští radě EU, která se koná za tři týdny. Požádám o solidaritu, kterou nám už teď vyjádřilo několik členských států Evropské unie," uvedl premiér před odletem do Porta.

Celou tiskovou konferenci před odletem Andreje Babiše si pusťte zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz