Zahraničí

Velká Británie: Výsledek může znamenat vyvolání referenda o nezávislosti Skotska

Ve Velké Británii se v noci uzavřely volební místnosti. Lidé rozhodovali o složení místních rad, ale také o členech waleského a skotského parlamentu. Právě kvůli Skotsku jsou volby ostře sledované, pokud by tam s velkým náskokem vyhrála Skotská národní strana (SNP), mohlo by to znamenat vyvolání druhého referenda o nezávislosti Skotska.

Nejdůležitější volby v historii Velké Británie. Tak mluví o regionálních volbách skotská premiérka Nicola Sturgeonová, která stojí v čele Skotské národní strany (SNP). Jejím cílem je oddělit Skotsko od Spojeného království.

"Doufám, že SNP vyhraje, protože čekáme na druhé referendum. Hlavně od doby, co jsme opustili EU," říká 18letá studentka a volička Emily Blairová. "Doufám, že to SNP nevyhraje, ale myslím, že to tak dopadne. Raději bych tam viděl labouristy, protože SNP se podle mě moc soustředí na nezávislost, kterou já nechci. Radši bych byl, abychom zůstali spolu," komentuje 51letý Duncan McEachren.

Související obsah

Poslední slovo má ale Londýn. Premiér Boris Johnson už před časem naznačil, že i kdyby SNP získala ve skotském parlamentu převahu, nedočkalo by se Skotsko referenda hned. Podle Johnsona by bylo jeho pořádání v době pandemie nezodpovědné.

I když se v některých regionech budou hlasy sčítat ještě několik dní. Už nyní je jasné, že labouristé slavit nebudou. Na konci roku 2019 zažili v britských parlamentních volbách drtivou porážku, a tak vyměnili šéfa v naději na lepší časy. Ty ale, zdá se, nepřicházejí. V obvodu Hartlepool se konaly doplňovací volby do parlamentu a opoziční strana přišla o poslanecké křeslo, které si držela téměř 60 let a získali ho Johnsonovi konzervativci.

ts, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz