Domácí

Arenberger: Od příštího týdne by se mohli hlásit k očkování lidé nad 45 let

Na pátečním tiskovém briefingu ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) zhodnotil vývoj epidemické situace v Česku, která se podle něj stále lepší. Od příštího týdne by se mohlo očkování zpřístupnit lidem nad 45 let. Od června si ministr slibuje, že se registrace otevřou pro všechny skupiny obyvatel.

Situace v České republice se podle oficiálních údajů ministerstva zdravotnictví stále pozvolna zlepšuje. Ve čtvrtek přibylo 1 559 nakažených, což je o zhruba 600 méně než předchozí týden a více než 1000 méně než ve čtvrtek před dvěma týdny. Trend vývoje potvrdil i ministr zdravotnictví Petr Arenberger.

"Snižuje se i počet hospitalizovaných. V současné době jich máme 2 187. Situace se lepší, ale přesto je stále potřeba kvůli těžce nemocným pacientům být opatrní," prohlásil na páteční tiskové konferenci. Na celou republiku vychází 117 nových případů na 100 tisíc obyvatel za sedm dní.

Za čtvrtek bylo vykázáno nejvíce očkování od začátku vakcinace. Podáno bylo 81 753 dávek. "Je to sympatické číslo, ale nechceme se s ním spokojit, budeme pokračovat dál," řekl ministr zdravotnictví. Česko se tak blíží k hranici 100 tisíc dávek denně, kterou si vláda vytyčila již před několika týdny.

Související obsah

Očekává se, že příští týden by mohlo být umožněno registrovat se k očkování lidem od 45 let, oznámil Arenberger. "Zase to zřejmě bude v noci z úterý na středu," upřesnil. Očkování podle něj už nyní otevírá větší možnosti, aniž by člověk musel podstupovat testování.

"Testování je zatím zdarma, ale časem asi během prázdnin budeme zvažovat jiné režimy. Vždycky tam bude nějaká podpora státu, ale jednodušší je být naočkován. Určitě bude existovat nějaký způsob testu zdarma pro každého z nás. Ale jde o frekvenci, nebude to jeden antigenní test za tři dny zdarma, jako je to teď," dodal s tím, že od června by se mělo očkování otevřít pro všechny.

Související obsah

Celkem bylo vykázáno přes tři a půl milionu očkování, přičemž kompletně naočkovaných lidí je v Česku více než milion lidí. Stále platí, že nejvíce se očkuje vakcínou Comirnaty od firem Pfizer a BioNTech (78,4 %). Vakcíny od Moderny a AstraZenecy mají obě okolo 10 % a nejmenší podíl na očkování má zatím vakcína od Johnson & Johnson, kterou bylo naočkováno 12,6 tisíce lidí (0,36 %).

Co se týká vakcinace v krajích, nejlépe je na tom Praha, kde je přes půl milionu vykázaných očkování. Následují ji Jihomoravský, Středočeský a Moravskoslezský kraj. Nejméně dávek bylo podáno v Karlovarském kraji, který těsně překročil hranici 100 tisíc.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Lidi v karanténě odvolí ve středu 6. října

Prezident Miloš Zeman vyhlásil termíny hlasování pro lidi v karanténě. Volit do Poslanecké sněmovny budou 6. října. V pobytových zařízeních, mezi které se řadí například domovy důchodců, se bude volit ve čtvrtek 7. října. Rozhodnutí spolupodepsal předseda vlády Andrej Babiš.

Píše se na Deník.cz