Domácí

Více peněz, dřív do penze. Na vládu míří velká důchodová reforma!

Ocenění péče za každé vychované dítě, možnost odejít dříve do penze bez sankcí u náročných profesí nebo zkrácení povinné doby pojištění. To vše jsou body důchodové reformy, kterou v pátek odeslalo na vládu Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR.

Na vládu míří důchodová reforma. "Je to poprvé, co resort práce a sociálních věcí předložil k projednání komplexní návrh důchodové reformy v paragrafovém znění. Na základních parametrech panuje shoda. Je pět minut po dvanácté a důchodový systém akutně potřebuje přeměnu. Pevně doufám, že náš materiál, který má tak velkou podporu, budeme moci otevřít na půdě Poslanecké sněmovny a společně dotáhneme změny do konce,“ oznámila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Materiál z dílny ministerstva práce a sociálních věcí už minulý rok dostal zelenou jak od národní Komise pro spravedlivé důchody, tak od mezinárodní instituce OECD.

Ministryni vadí zejména to, že ženy mají v průměru o 2 856 Kč nižší důchod než muži. Z velké části právě kvůli péči o děti. Reforma proto zavádí 500 Kč za každé vychované dítě pro hlavního pečujícího (v drtivé většině matky).

Související obsah

A úlev by se měli dočkat i zaměstnanci náročných profesí, podle návrhu budou předčasné odchody do penze bez sankcí. Týká se to svářečů, brusičů nebo třeba všeobecných zdravotních sester.

Zdroj: MPSV

"Dalších 67 tisíc pracovníků ve 3. a 4. kategorii práce v současnosti nemohou odejít do penze dříve bez trvalého krácení důchodu. A to i přesto, že skoro celý život tvrdě pracovali. Díky reformě se jim za každých odpracovaných 10 let o rok sníží důchodový věk. Dodatečné výdaje bude financovat pojistné zaměstnavatele zvýšené o 5 p. b. za každého zaměstnance v náročné profesi," vysvětlilo ministerstvo.

Reforma dále zaručí všem základní důchod 10 tisíc korun, který doplní tzv. zásluhová část. A zkrátit by se měla i doba pojištění z povinných 35 let na 25 let. Cílem je ulevit třeba těm lidem, kteří dosáhli věku 50 let, dostali výpověď a nemohou najít novou práci. "Pěti až šesti tisícům lidí je ročně zamítnuta žádost o důchod, mimo jiné z důvodu nedodržení podmínky 35 let pojištění," vysvětlilo ministerstvo.

Dalším důležitým bodem důchodové reformy má být srozumitelnost. "Důchodový systém je složitý a lidé mu nerozumí. Proto se systém zpřehlední, ve výpočtu nebudou hrát již roli složité prvky vyloučených dob a zápočet příjmů různým procentem podle redukčních hranic. Zároveň vznikne přehlednější důchodová kalkulačka pro každého. Ta lidem ukáže, co ještě musí splnit k odchodu do důchodu a s jak vysokým důchodem mohou v budoucnu počítat," vysvětlila Maláčová.

Slova ministryně Maláčové si poslechněte sami:

V souvislosti se změnami v důchodovém systému je podle ministerstva potřeba zaměřit se na reformu daní. "Penze nemohou být do budoucna kryty primárně z pojistného, jako je tomu v současné době. V Česku takto financujeme 77 % sociálních výdajů, v EU průměrně jen mírně přes 50 %,“ vysvětlila ministryně. "Spolu s daňovou reformou se musíme vypořádat také s jednou nespravedlností, a tou jsou vysoké daně pro pracující důchodce,“ dodala.

Důchodci mají dostat více, než říká zákon! Podívejte se v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Krátká zpráva

V Rakousku demonstrovali odpůrci protiepidemických opatření

V sobotu demonstrovali v Rakousku odpůrci protiepidemických opatření. Ve Vídni se jich sešlo přes 40 tisíc. V zemi aktuálně platí tvrdý lockdown.

Píše se na Deník.cz