Zahraničí

Ukrajina zabavila pálenku vyrobenou z jablek z Černobylu. Celkem 1500 lahví

Ukrajina zabavila pálenku vyrobenou z jablek z Černobylu. Celkem 1500 lahví
Zdroj: Profimedia

Ukrajinské úřady zabavily 1500 lahví pálenky Atomik, u které pojaly podezření, zda není radioaktivní. Domácí pálenka byla vyrobená z jablek, která byla vypěstována v blízkosti jaderné elektrárny Černobyl.

Zásilka, které měla původně skončit ve Velké Británii, se nedostala přes hranice Ukrajiny. Tamní úřady zabavily 1500 lahví jablečné pálenky, která byla vyrobená z jablek, jež byly vypěstovány v bezprostřední blízkosti jaderné elektrárny Černobyl. Informace přinesl portál BBC.

Firma Chernobyl Spirit Company byla založená vědci, kteří už několik let pracují v černobylské zóně. Mezi jejich výzkumy patří experimentální pěstovaní, pomocí kterého se snaží zjistit, jestli vypěstované produkty mohou být určeny k další konzumaci. Na základě dobrých výsledků výzkumů byla v roce 2019 vyrobena první zkušební Atomik vodka martini. "Vodka byla stejně radioaktivní jako kterýkoliv jiný alkohol," nechal se slyšet jeden z expertů.

Související obsah

Výrobci nyní doufají, že se celá kauza rychle vyřeší. Podle nich jde o zcela nezávadný produkt a peníze, které získají z prodeje pálenky, by rádi věnovali těm, kteří jsou ještě dnes ovlivněni následky jaderné havárie. "Doufáme, že se vše rychle vyřeší a budeme moci pokračovat ve výrobě a pomůžeme těm, na které měla havárie devastující sociální a ekonomický dopad," nechal se slyšet jeden z majitelů.
 

Výbuch v Černobylu: Svět si připomněl 35. výročí jaderné havárie. Na reportáž TV Nova se podívejte zde:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz