Zahraničí

Roztržka mezi Británií a Francií je u konce, válečné lodě míří domů

Britsko-francouzská roztržka kvůli rybolovu u ostrova Jersey je zažehnána, anebo se přinejmenším přesunula do diplomatických kruhů. Oba státy už odvolaly od ostrova své válečné lodě. Spor o rybolov v britských vodách je třaskavým tématem jak v Evropské unii, tak ve Spojeném království.

To, nad čím se většina obyvatel unijních států spíše pousměje, znamená pro Velkou Británii a osm zemí, které s ní sdílí námořní hranici, spor takřka na život a na smrt.

Máloco je z ekonomického hlediska tak bezvýznamnou položkou jako rybolov. Představuje jen 0,1 procent britského hrubého domácího produktu a méně než jedno procento toho unijního. Přesto je to právě rybolov, kvůli kterému se vedla nejtvrdší vyjednávání a jen čtyři měsíce po Brexitu se konflikt přenesl na moře.

Související obsah

Britské vody patří, co do úlovků, k nejbohatším na světě a Británie je chce přirozeně jen pro sebe. Pro rybáře z Francie, Belgie, Dánska, Irska, Německa, Nizozemska, Španělska a Švédska představují ryby z britských vod 70 až 80 procent jejich úlovku.

Unijní rybáři mohou v britských vodách zatím lovit dál až do roku 2026. Navíc Brusel přenechá britským rybářům celou čtvrtinu hodnoty úlovků. Jenomže například na britském ostrově Jersey si údajně úřady začaly klást pro rybolov další podmínky.

Související obsah


Evropská unie za přístup do britských vod nabízí Londýnu jednoduše volné odbytiště. V opačném případě hrozí, že pokud Británie po roce 2026 své vody uzavře, stejně tak jí Unie uzavře volný přístup na svůj trh a podmíní ho vysokými cly.

jh, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz