Zahraničí

Kuriózní přešlap. Belgický zemědělec omylem změnil hranici s Francií

Kuriózní přešlap. Belgický zemědělec omylem změnil hranici s Francií
Zdroj: Profimedia

Nestává se běžně, že by člověk jen tak změnil hranici státu, belgickému zemědělci se to nicméně povedlo. Stalo se tak poté, co posunul kamennou značku, která rozděluje území Belgie a Francie, a to zřejmě proto, aby nepřekážela jeho traktoru. Francouzské území tím zmenšil o více než dva metry.

Nebýt nadšence do historie, který se zrovna procházel lesem, kdo ví, kdy by se přišlo na to, že belgické území se rozšířilo na úkor toho francouzského. Při procházce si všiml, že kámen, který rozděluje Belgii a Francii, stojí o více než dva metry dál, než má.

Stalo se tak poté, co místní zemědělec značku posunul zřejmě proto, že překážela v cestě jeho traktoru. Mezinárodní konflikt tím naštěstí nezpůsobil, obě strany jeho omyl shledaly úsměvným.

"Posunuli jsme hranici z roku 1819, Belgie a naše obec je větší, Francouzi samozřejmě nesouhlasí. Značka se teď bude muset vrátit na své místo," napsal pobavený starosta belgické vesnice Erquelinnes David Lavaux v pondělí na svém facebookovém profilu.

Avec une quipe de tf1 la frontire entre Bousignies et Montignies. On a boug la borne de 1819, la Belgique et notre...

Zveejnil(a) David Lavaux dne Pondl 3. kvtna 2021

"Byl jsem šťastný, že je moje obec větší. Ale starostka Bousignies-sur-Roc s tím nesouhlasila," dodal. "Měli bychom být schopni se obejít bez pohraniční války," cituje BBC starostku sousední francouzské vesnice Aurélii Welonekovou. Ani ona neskrývala pobavení.

Související obsah

Belgické úřady plánují kontaktovat zemědělce, aby kámen vrátil na původní místo. Pokud se tak nestane, případ by mohl skončit až na belgickém ministerstvu zahraničí, které by muselo svolat francouzsko-belgickou hraniční komisi, jejíž činnost byla v roce 1930 pozastavena.

Podle starosty by mohl muž čelit trestnímu stíhání, pokud by výzvě nevyhověl. "Pokud projeví dobrou vůli, vyřešíme tento problém smírně," uvedl Lavaux.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Tálibán nakázal televizním moderátorkám, aby měly zahalenou tvář

Afghánské televizní moderátorky a další ženy vystupující na obrazovce budou muset mít zahalenou tvář. Dekret s nařízením vydalo vládnoucí hnutí Tálibán a bude platit od 21. května. Po povinném zakrytí tváře na veřejnosti, cestování pouze v mužském doprovodu a uzavření středních škol pro dívky je to další omezení žen v zemi.

Píše se na Deník.cz