Domácí

Průměrný důchod v Česku se zvyšuje. Dosáhnete na něj? ANKETA

Průměrný důchod v Česku se zvyšuje. Dosáhnete na něj? ANKETA
Zdroj: Getty Images

Průměrný starobní důchod překročil v prvním čtvrtletí roku 2021 hranici 15 tisíc korun. Je tak zhruba o necelou tisícikorunu vyšší než v roce minulém. Celkově v Česku pobírá důchod 2,8 milionu lidí. Informace vychází z údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Průměrný důchod dosáhl v prvním čtvrtletí letošního roku 15 351 korun, přičemž na začátku roku 2020 to bylo ještě 14 397. Došlo tak ke zvýšení o necelou tisícikorunu. Podle údajů ČSSZ v Česku pobírají vyšší důchody muži než ženy, a to v průměru 16 841 korun.


Ženy pobírají nižší důchody dlouhodobě. V prvním čtvrtletí roku 2021 si tak přišly v průměru na 13 985 korun, což je o 2883 korun méně, než mají muži.

Související obsah

Zajímavostí je, že žen, které pobírají vdovský důchod je více než mužů, kteří mají vdovecký. Celkem v Česku žije momentálně přes 2,8 milionu důchodců, přičemž 2,3 milionu pobírá starobní důchod.


Za zvýšením průměrného důchodu stojí především zákonná valorizace. Důchodci měli v tomto roce brát v průměru zhruba o 750 korun měsíčně více. Vláda se ale rozhodla seniorům přidat peníze navíc.


Na vládu navíc nyní míří také návrh důchodové reformy, který by měl přinést ocenění péče za každé vychované dítě, možnost odejít dříve do penze bez sankcí u náročných profesí nebo zkrácení povinné doby pojištění. "Je to poprvé, co resort práce a sociálních věcí předložil k projednání komplexní návrh důchodové reformy v paragrafovém znění," uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Vyšší důchody, náhradní výživné. Maláčová řekla, co chystá za novinky! Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Přes náznak smíru vypálila KLDR další zkušební raketu

Severní Korea vypálila neupřesněnou střelu do moře směrem k Japonsku. Podle japonského ministerstva obrany šlo pravděpodobně o balistickou raketu. Stalo se tak tři dny poté, co vlivná sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong zmínila možnost obnovení rozhovorů s Jižní Koreou při zachování vzájemné úcty.

Krátká zpráva

Prezident Biden dostal třetí dávku covidové vakcíny

Prezident Spojených států Joe Biden obdržel třetí posilující dávku vakcíny Pfizer/BioNTech. Třetí dávku schválil minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro lidi starší 65 let, zdravotníky či chronicky nemocné. Biden, jenž dostal druhou dávku v lednu, vyzval všechny Američany, kteří mají nárok, aby si třetí dávku nechali píchnout.

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz