návrh ministerstva

Více peněz, dřív do penze. Na vládu míří velká důchodová reforma!

Lucie Krošová
Lucie Krošová
Aktualizováno 8. 5. 2021 20:47
7.5. 2021 14:16
Téma:

Ocenění péče za každé vychované dítě, možnost odejít dříve do penze bez sankcí u náročných profesí nebo zkrácení povinné doby pojištění. To vše jsou body důchodové reformy, kterou v pátek odeslalo na vládu Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR.

Na vládu míří důchodová reforma. "Je to poprvé, co resort práce a sociálních věcí předložil k projednání komplexní návrh důchodové reformy v paragrafovém znění. Na základních parametrech panuje shoda. Je pět minut po dvanácté a důchodový systém akutně potřebuje přeměnu. Pevně doufám, že náš materiál, který má tak velkou podporu, budeme moci otevřít na půdě Poslanecké sněmovny a společně dotáhneme změny do konce,“ oznámila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

 

Materiál z dílny ministerstva práce a sociálních věcí už minulý rok dostal zelenou jak od národní Komise pro spravedlivé důchody, tak od mezinárodní instituce OECD.

 

Ministryni vadí zejména to, že ženy mají v průměru o 2 856 Kč nižší důchod než muži. Z velké části právě kvůli péči o děti. Reforma proto zavádí 500 Kč za každé vychované dítě pro hlavního pečujícího (v drtivé většině matky).

 

 

A úlev by se měli dočkat i zaměstnanci náročných profesí, podle návrhu budou předčasné odchody do penze bez sankcí. Týká se to svářečů, brusičů nebo třeba všeobecných zdravotních sester.

 

 

"Dalších 67 tisíc pracovníků ve 3. a 4. kategorii práce v současnosti nemohou odejít do penze dříve bez trvalého krácení důchodu. A to i přesto, že skoro celý život tvrdě pracovali. Díky reformě se jim za každých odpracovaných 10 let o rok sníží důchodový věk. Dodatečné výdaje bude financovat pojistné zaměstnavatele zvýšené o 5 p. b. za každého zaměstnance v náročné profesi," vysvětlilo ministerstvo.

 

Reforma dále zaručí všem základní důchod 10 tisíc korun, který doplní tzv. zásluhová část. A zkrátit by se měla i doba pojištění z povinných 35 let na 25 let. Cílem je ulevit třeba těm lidem, kteří dosáhli věku 50 let, dostali výpověď a nemohou najít novou práci. "Pěti až šesti tisícům lidí je ročně zamítnuta žádost o důchod, mimo jiné z důvodu nedodržení podmínky 35 let pojištění," vysvětlilo ministerstvo.

 

Anketa

Líbí se vám návrh důchodové reformy, který míří na vládu?

Hlasovalo 2535 lidí.

 

Dalším důležitým bodem důchodové reformy má být srozumitelnost. "Důchodový systém je složitý a lidé mu nerozumí. Proto se systém zpřehlední, ve výpočtu nebudou hrát již roli složité prvky vyloučených dob a zápočet příjmů různým procentem podle redukčních hranic. Zároveň vznikne přehlednější důchodová kalkulačka pro každého. Ta lidem ukáže, co ještě musí splnit k odchodu do důchodu a s jak vysokým důchodem mohou v budoucnu počítat," vysvětlila Maláčová.

 

Slova ministryně Maláčové si poslechněte sami:

 

V souvislosti se změnami v důchodovém systému je podle ministerstva potřeba zaměřit se na reformu daní. "Penze nemohou být do budoucna kryty primárně z pojistného, jako je tomu v současné době. V Česku takto financujeme 77 % sociálních výdajů, v EU průměrně jen mírně přes 50 %,“ vysvětlila ministryně. "Spolu s daňovou reformou se musíme vypořádat také s jednou nespravedlností, a tou jsou vysoké daně pro pracující důchodce,“ dodala.

 

Důchodci mají dostat více, než říká zákon! Podívejte se v reportáži:

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz