Zahraničí

Krvavá razie v Rio de Janeiru! Opozice a aktivisté požadují vyšetřování

Brazilští opoziční politici a skupiny na ochranu lidských práv odsoudili jednu z nejkrvavějších policejních razií, ke které došlo ve čtvrtek v jedné z největších favel v Rio de Janeiru. Opozice požaduje vyšetření celé události a policisty viní z páchání svévolných vražd, informuje agentura RT.

Čtvrteční razie na komunitu Jacarezinho si vyžádala 25 mrtvých, včetně důstojníka protidrogového oddělení, který byl střelen do hlavy. Slumy, známé také jako favely, jsou proslulé nekontrolovatelnou kriminalitou a násilím. Razie byla vzhledem k počtu obětí nejzávažnější policejní operací v Rio de Janeiru od roku 2005.

Ačkoli policie uvedla, že se zaměřila pouze na nebezpečné zločince, kteří zaútočili na policisty jako první, vysoký počet obětí operace rychle vyvolal podezření a kritiku místních obyvatel, lidskoprávních skupin a opozičních politiků.

Související obsah

OSN, Human Rights Watch a Amnesty International vyzvaly k nezávislému vyšetřování možných vražd ze strany policie. Výkonná ředitelka brazilské kanceláře Amnesty Jurema Wernecková označila razii za "masakr" provedený ve slumu, jehož obyvatelé jsou "většinou černoši a žijí v chudobě".

"I kdyby byly oběti podezřelé z trestného činu, což nebylo prokázáno, souhrnné popravy tohoto druhu jsou zcela neospravedlnitelné," uvedla Wernecková v prohlášení. Jedna obyvatelka řekla agentuře AP, že viděla, jak policie zastřelila neozbrojeného muže, který vtrhl do jejího domu a schoval se v pokoji její dcery. Při vniknutí do domu muž krvácel ze střelného zranění.

Agentura AP uvedla, že zhruba 50 místních obyvatel křičelo "Spravedlnost!" a někteří zvedli pravé pěsti do vzduchu, když přijela komise pro lidská práva státního zákonodárného sboru, aby prošetřila následky razie.

Joel Luiz Costa, právník a aktivista narozený v Jacarezinho, řekl, že za více než tři desetiletí ve favele nikdy neviděl takové krveprolití. "Byla to úplná jatka," řekl Costa, který na sociálních sítích sdílel znepokojivé záběry následků. "Dnešek byl děsivý i pro ty z nás, kteří pracují s veřejnou bezpečností ... Jediný závěr, který můžete vyvodit, je, že ve favelách není demokracie.

"Bývalý brazilský prezident Luiz Inacio Lula da Silva o razii tweetoval: "Toto není veřejná bezpečnost." Dodal, že velkou část násilí ve slumech způsobuje nezaměstnanost a nedostatek vzdělání. Razii odsoudili opoziční politici, někteří dokonce požadovali zatčení guvernéra Ria de Janeira Claudia Castra.

Castro operaci obhajoval, podle jeho mluvčího byla založena na "dlouhé a podrobné vyšetřovací a zpravodajské práci, která trvala měsíce". Syn brazilského prezidenta Jaira Bolsonara Eduardo Bolsonaro, rovněž poslanec, obvinil PSOL, že je odtržená od reality, když mluví o slumech. "Není překvapující vidět, že poslanci PSOL obhajují zločince, když byl ve službě zabit policista," napsal na Twitteru.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz