Zahraničí

Elon Musk přiznal vážnou nemoc, bojuje s ní celý život. Nedá se léčit

Elon Musk přiznal vážnou nemoc, bojuje s ní celý život. Nedá se léčit
Zdroj: Profimedia

Miliardář a vizionář Elon Musk přiznal, že od narození trpí Aspergerovým syndromem, který se běžně označuje jako mírnější druh autismu. Jedná se o neléčitelné postižení nervového systému. Musk si do svého soukromí veřejnost nepouští, proto prohlášením všechny překvapil.

Elon Musk trpí Aspergerovým syndromem. Slavný podnikatel a vizionář to přiznal v americké komediální show Saturday Night Live. Prohlásil, že je prvním člověkem s tímto onemocněním, který v pořadu vystupuje. 

Musk neproslul jen jako vizionář, ale i svou prostořekostí. A právě lidé trpící syndromem, který patří mezi poruchy autistického spektra, mívají potíže v komunikaci a společenských vztazích.

Podnikatel si z toho dělal legraci. "Občas zveřejňuji zvláštní věci, ale můj mozek tak prostě funguje. Všem, které jsem kdy urazil, bych chtěl říct, že jsem znovuvynalezl auta na elektřinu a posílám lidi na Mars ve vesmírné lodi. Jak jste si mohli myslet, že budu normální a v klidu?" řekl v show.

Související obsah

Jak zvládá život s Aspergerovým syndromem, Musk podrobněji nerozvedl. S vtipkováním ale neotálel. Jeho příznivci rok čekají na vysvětlení, jak se čte jméno miliardářova syna X Æ A-12. "Kočka, která přeběhla přes klávesnici," odpověděl pobaveně.

Lidé s tímto syndromem bývají na rozdíl od autistů většinou společenští, potíže s komunikací ale mají také. Potřebují si vytvářet a opakovat denní rituály. Jakmile jim je někdo naruší, může to vést k úzkostné, ale i agresivní reakci. Bývají nadprůměrně chytří, rádi se upínají na jednu věc a ta je pro ně naprostou prioritou. Dokáží si zapamatovat ohromné množství faktů, obvykle jim však chybí abstraktní představivost.

Podívejte se na reportáž TV Nova o Muskově vesmírné společnosti:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Bitcoin zažil strmý pád, cena měny klesla o 70 tisíc korun

Cena digitální měny bitcoin zažila v pátek strmý pád. Může za to krok čínské národní banky, která oznámila, že platby ve virtuálních měnách jsou nezákonné. Hodnota bitcoinu klesla o zhruba 70 tisíc korun na 901 478 korun za kus.

Krátká zpráva

Babiš bude mít příští středu návštěvu, přijede za ním maďarský premiér

Předsedu vlády Andreje Babiše (ANO) příští středu navštíví maďarský premiér Viktor Orbán. Babiš Orbána přijme v Kramářově vile, kde spolu projednají hospodářskou a průmyslovou spolupráci, obranu, migraci a dopady pandemie covidu-19. Oba premiéři se pak setkají i s vicepremiérem Karlem Havlíčkem (za ANO), maďarským ministrem zahraničních věcí a obchodu Péterem Szijjártem a ministrem pro inovace a technologie Lászlem Palkovicsem. Hlavní náplní jejich setkání bude návštěva společnosti AERO Vochody AEROSPACE, která se zaměřuje na konstrukci a výrobu vojenských a civilních letadel.

Krátká zpráva

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc, nakoupilo samopaly bez tendru

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za nákup bez tendru. Zakázka se týkala nákupu pušek a samopalů pro Policii České republiky. "Ve všech třech případech zadavatel postupoval v jednacím řízení bez uveřejnění, tedy bez jakékoliv soutěže, aniž by byly splněny podmínky pro použití tohoto druhu zadávacího řízení. Celkem takto nakoupil 1 873 souprav zbraní," uvedl předseda ÚOHS Petr Mlsna.

Píše se na Deník.cz