Zahraničí

Vědci jsou krok od záchrany antibiotik, pomůže jim dračí krev

Vědci jsou krok od záchrany antibiotik, pomůže jim dračí krev
Zdroj: Profimedia

Antibiotika na některá onemocnění pozvolna přestávají fungovat a pro zdravotnictví je to obrovský problém. I proto už vědci pracují na způsobu, jak zajistit, aby léčiva i nadále zabírala. Možná se jim to podaří už velmi brzy. Řešením by mohla být krev komodského draka.

Pokud by antibiotika přestala zabírat, z obyčejných onemocnění by se rázem staly smrtící choroby. To nikdo nechce, a tak se hledá způsob, jak z nich opět udělat léčiva, na něž budou bakterie krátké.

Jak upozornil vědecký portál IFLScience, antibiotika by mohla "opravit" krev varana komodského, velkého dravého ještěra z Indonésie přezdívaného komodský drak. Přišli na to badatele z americké Univerzity George Masona.

Krev této zákeřné šelmy totiž obsahuje chemické sloučeniny, které zvládnout likvidovat celou škálu bakterií. A právě těmi je prý nutné antibiotika vylepšit.

Související obsah

Především jde o kationtové antimikrobiální peptidy, o kterých se jako o potenciálních léčivech uvažuje už delší dobu. Komodští draci nejsou jediní, jejichž krev je obsahuje, 47 z 48 jejich peptidů jsou ale extrémně účinné.

Vědci z univerzity jsou zatím na začátku. Krev podrobují důkladnému zkoumání v laboratořích a doufají, že se potvrdí jejich hypotéza. Mohlo by to zachránit svět.

Čeští vědci vymysleli lék proti covidu. Má i novou unikátní podobu. Připomeňte si rozhovor s jeho autorkou Denisou Stránskou:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz