Zajímavosti

Vědci naučili včely odhalovat covid-19. Stačí jim pár minut tréninku

Vědci naučili včely odhalovat covid-19. Stačí jim pár minut tréninku
Zdroj: Profimedia

Další druh zvířat by mohl lidem pomoci s odhalováním nemoci covid-19. Po psech vědci naučili detekovat virus i včely, kterým k tréninku stačí jen pár minut. Posléze dokážou poznat pozitivní vzorek testu během několika vteřin.

Nizozemští vědci z univerzity ve Wegeningenu ve spolupráci se start-upem InsectSense přišli se zajímavým nápadem. Včelám medonosným dávali pokaždé, když se setkaly s vzorkem pozitivním na covid-19, za odměnu cukrovou vodu. Když před ně byl postaven vzorek, který byl negativní, pamlsek nedostaly. 

Díky tomu se velmi rychle naučily detekovat koronavirus. K tréninku jim stačilo pouhých pár minut. Posléze pokaždé, když přišly do kontaktu s pozitivním vzorkem, začaly natahovat sosák v očekávání cukrové vody, přestože už žádnou nedostaly.

Takto vytrénovaná včela dokáže covid-19 odhalil za několik sekund. K výzkumu jich vědci využili 150. Aplikovali na ně různé způsoby tréninku, aby zjistili, který z nich je nejefektivnější. "Včely jsou celosvětově přístupné, takže lidé potřebují jen přístroj, aby je mohli trénovat. InsectSence již vyvinul prototyp přístroje, který dokáže trénovat více včel najednou," stojí ve společné tiskové zprávě univerzity a start-upu.

Související obsah

"Technologie BeeSence může být velmi účinným diagnostickým nástrojem pro méně bohaté země, které mají zhoršený přístup ke špičkovým technologiím," vyzdvihují metodu výzkumníci.

Včely mají velmi citlivý čich. Dokáží nalézt květinu v okruhu několika kilometrů. Mohou se naučit detekovat různé látky pomocí čichu stejně jako psi, ale rychleji. Právě psy začali vědci využívat jako první při výcviku odhalování covidu-19. Dokázali pak ze slin či potu detektovat pozitivní či negativní výsledek s vysokou mírou přesnosti.

Speciálně vycvičení psi umí vycítit koronavirus, stačí kousek látky:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Izrael jako první země na světě uzavře kvůli omikronu své hranice

Izrael hodlá jako první země světa zakázat úderem nedělní půlnoci vstup všem cizincům kvůli nové mutaci koronaviru omikron. Izraelci vracející se domů budou muset do karantény, včetně těch očkovaných. Vláda vychází z předpokladu, že omikron se už rozšířil do většiny zemí. Nařízení má platit dva týdny, během nichž budou odborníci zjišťovat, jak účinné jsou proti potenciálně nebezpečnější mutaci covidové vakcíny.

Píše se na Deník.cz