Naše Česko

Kůrovec ve velkém požírá české lesy, zároveň chybí nové sazenice

Majitelé lesů napadených kůrovcem mají teď velké problémy. V lesních školkách po celé zemi totiž chybějí sazenice na zalesnění vykácených ploch. A nemají je dokonce ani lesní družstva, která si je sama pěstují. Zalesnit holiny po kůrovcové těžbě je přitom povinné.

Kůrovec ve velkém požírá české lesy. Tam kde byly, už nejsou. V Rantířově na Jihlavsku jde o nejhorší lesní kalamitu v historii země, jelikož kůrovec napadl tři čtvrtě tamních lesů. Obec by je měla znovu zalesnit, ale nemá prakticky čím. Chybí totiž sazenice.

V obci tak zalesňují jen po částech a nevědí jestli stihnou pětiletou lhůtu, do které musí na vytěžených kůrovcových holinách vysadit nové lesy.

Související obsah

Problémy mají i městské lesy v Jihlavě. Sazeničky si sami pěstují ale to jim nestačí ani na pokrytí svých vlastních potřeb. Přitom dříve tu sazenice i prodávali ostatním. Nejvíce chybí sazenice listnáčů. Ty kůrovci lépe odolávají, a proto se teď vysazují více.

"Jsme odkázáni hlavně na nákup sazenic dřevin, které nejsou jehličnaté," řekl Václav Kodet, jednatel Správy městských lesů Jihlava.

Související obsah

Situaci může za dva až tři roky zachránit loňský, na semena vydatný, rok. "Letos zalesníme největší plochu v historii, a to celkem 21 tisíc hektarů. Vysadíme 85 miliónů sazenic zhruba o třetinu víc než loni," uvedla mluvčí Lesy ČR Eva Jouklová.

Jan Houška TN.cz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz