Naše Česko

V Česku roste experimentální les. Nasbíráme tam jedlé kaštany i lískáče

Lesníci z brněnské Mendelovy univerzity zřejmě našli recept na boj se suchem a kůrovcem. Ve školních lesích úspěšně otestovali některé exotické dřeviny z orientu a teď je začali vysazovat ve velkém. Časem bychom tak mohli v lesích sbírat třeba jedlé kaštany nebo lískové ořechy.

Experimentální les, který přežije i extrémní sucho, vyrůstá v Soběšicích na Brněnsku. Lesníci připravili 700 sazenic z Balkánu a Blízkého východu. Experti z Mendelovy univerzity exotické stromy dlouhodobě testují ve školních lesích. Pro první velkou výsadbu nakonec vybrali lísku tureckou a kaštanovník setý.


"Mají bohaté kořeny, jsou schopné vytáhnout v těch periodách sucha vodu,“ popsal vedoucí polesí Ivo Březina.

Související obsah


Dlouhodobé zkušenosti potvrzují, že stromy z teplejších krajů u nás velmi dobře prospívají. Poprvé je v Soběšicích vysázeli už před desítkami let. "Krásná 20 let stará líska. Velmi dobře prospívá a je rovná,“ raduje se Lumír Dobrovolný ze Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny.


Lesníci chtějí přesně spočítat, jak rychle stromy z orientu porostou a jestli se jejich pěstování ekonomicky vyplatí. Dřevo lísky i kaštanu je žádané mezi výrobci nábytku. Stromy mají navíc jedlé plody. Lesy v Česku jsou za poslední roky zdecimované suchem a kůrovcovou kalamitou. Nejhůř dopadly borovice a smrky.


Škody na smrkových porostech se časem podepíšou na ceně dřeva a odhadují se na více než 500 miliard korun. Exotické dřeviny, které sázejí lesníci v Brně, by mohly zvýšit odolnost lesů proti suchu i kůrovci.

Související obsah


Kvůli oteplování experimentují s tropickými dřevinami i pěstitelé ovoce. Na jižní Moravě se například skvěle uchytily fíkovníky.


Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz