Domácí

České občanky už brzo čeká změna. Možná zmizí i kolonka pohlaví

Z občanských průkazů by mohly zmizet některé údaje. Získané tituly nebo informace o pohlaví podle pirátského návrhu nejsou potřebné na určení totožnosti. Naopak součástí českých občanek budou už letos otisky prstů.

Podle genderových expertů v Česku existují desítky pohlaví, ke kterým se můžou hlásit i stovky lidí. V budoucnu by tento údaj mohl z občanek zmizet. Chce to prosadit pirátský poslanec Ondřej Profant ve své novele zákona na ochranu osobních údajů.

"Může to v některých případech kompromitovat osobní údaje a je to zcela zbytečné. Mnohem důležitější je fotografie samozřejmě, protože je důležitý vzhled toho člověka, ten se může od úředního pohlaví lišit," uvedl Ondřej Profant (Piráti).

Související obsah

To, že se české občanky změní, je už ale jisté. Nově na nich nebude například titul, naopak budou obsahovat čipy s otisky prstů.

Naposledy se občanky měnily v roce 2012. Lidé si od té doby mohou vybrat, jestli na průkaz uvedou rodinný stav, nebo ne. Od příštího roku se do občanek nebudou zapisovat ani rodná čísla. Důvodem je bezpečnost.

Jan Houška TN.cz, TN.cz / AKTU.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz