Domácí

Vláda chce rušit očkovací centra. Pro vakcínu lidé pojedou i desítky kilometrů

V Česku přibylo za sobotu 717 nově nakažených koronavirem. Poprvé od loňského září tak sobotní přírůstek klesl pod tisíc. A díky tomu by se podle premiéra Babiše mohla změnit strategie očkování. Prioritou prý už není co největší počet očkovacích míst, a proto se ta menší budou rušit. Stát pro ně nemá dostatek vakcín a čekací doba je v nich moc dlouhá. Zájemci se tak mají přesunout do velkých očkovacích center.

Od června má být vakcína pro všechny, kdo chtějí. Jenže otázkou je, zda před očkováním lidé nestráví i několik hodin na cestě. "Naše strategie je spíše zmenšovat počet očkovacích míst, kterých bylo asi 240. Teď to je pod 200," řekl premiér Andrej Babiš (ANO).

Podle něj by se lidé měli primárně očkovat ve velkokapacitních centrech. V pondělí se v Praze otevřelo Národní očkovací centrum. Zdravotníci tam umí naočkovat sedm tisíc lidí za den. "Na těch sedm tisíc budeme potřebovat 18, maximálně 20 lékařů na směnu," uvedla náměstkyně ředitele Ústřední vojenské nemocnice Lenka Gutová.

Rušit se budou menší očkovací centra ve zdravotnických zařízeních anebo kulturních prostorech. Podle některých starostů to je ale nesmysl.

Související obsah

"Především pro starší občany jsou ta menší očkovací centra pohodlnější, protože se tam očkují v domáckém prostředí a je to pro ně lepší, než dojíždět," vyjádřil se starosta Prahy 8 Ondřej Gros (ODS). "Máme i pacienty, kteří řekli, že chtějí být očkováni jedině u nás," doplnil ho praktický lékař Vojtěch Mucha.

"Velká centra samozřejmě očkují rychle a bez zdržení, mají i systémy, které urychlují průchod lidí," nechal se slyšet ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

Související obsah

Očkování proti nemoci covid-19 úplně zruší anebo omezí i nemocnice. "Kapacitu snižujeme. Budeme dál vypisovat jenom tolik míst, kolik budeme mít očkovacích vakcín," informovala mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice Marie Heřmánková.

Některá očkovací centra se po rozhodnutí premiéra ani přes několika měsíční přípravu už nikdy neotevřou. Podobný příběh zažila polní nemocnice v Letňanech za 100 milionů, kterou nenavštívil jediný pacient.

Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Přes náznak smíru vypálila KLDR další zkušební raketu

Severní Korea vypálila neupřesněnou střelu do moře směrem k Japonsku. Podle japonského ministerstva obrany šlo pravděpodobně o balistickou raketu. Stalo se tak tři dny poté, co vlivná sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong zmínila možnost obnovení rozhovorů s Jižní Koreou při zachování vzájemné úcty.

Krátká zpráva

Prezident Biden dostal třetí dávku covidové vakcíny

Prezident Spojených států Joe Biden obdržel třetí posilující dávku vakcíny Pfizer/BioNTech. Třetí dávku schválil minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro lidi starší 65 let, zdravotníky či chronicky nemocné. Biden, jenž dostal druhou dávku v lednu, vyzval všechny Američany, kteří mají nárok, aby si třetí dávku nechali píchnout.

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz