Naše Česko

V národním parku řádí pytláci! Střelili už dva chráněné ptáky

V národním parku řádí pytláci! Střelili už dva chráněné ptáky
Zdroj: TN.cz

Na dva případy pytláctví upozornili správci Krkonošského národního parku. Postřelený čáp černý v polovině dubna v Horním Maršově a usmrcená volavka popelavá ve Vítkovicích v Krkonoších ukazují, že v Krkonoších pravděpodobně řádí pytláci.

Jeden čáp s doživotními následky a mrtvá volavka. To je podle správců Krkonošského národního parku (KRNAP) práce pytláka. Za poslední měsíc správci parku zaznamenali dva případy střílení na chráněné druhy ptáků.

"V polovině dubna jsme našli čápa černého v Horním Maršově na Trutnovsku. Vzhledem k charakteru poranění jsme jej následně převezli do záchranné stanice. Čáp měl otevřenou zlomeninu zápěstí, a proto mu veterinář musel poraněné křídlo amputovat," uvedl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Související obsah

Z amputovaného křídla byla skutečně vyjmuta střela. Čáp byl poraněný v 18. roce svého života a jeho návrat do volné přírody tak už nebude možný. Čáp černý je zvlášť chráněný druh živočicha, který spadá do kategorie silně ohrožený. Na celém území českých Krkonoš je jich podle odhadů přibližně jen 12 - 15 párů. 

Dalším příkladem ilegálního zabíjení ptáků je zastřelení volavky popelavé. Usmrceného ptáka správci parku našli ve volné přírodě na zvláště chráněném území ve Vítkovicích. Volavka popelavá navíc v Krkonoších sídlí jen vzácně. Na obou stranách hor je jen přibližně pět párů. 

Související obsah

Podle Správy KRNAP se jedná o pytáky. "Postřelený čáp černý a usmrcená volavka popelavá ukazují, že ilegální zabíjení ptáků je bohužel ve 21. století stále aktuální problém i v národních parcích," dodává Drahný. Pro podezření ze spáchání trestného činu proto Správa KRNAP podala trestní oznámení na neznámého pachatele.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz