Naše Česko

Trávení ptáků pokračuje! Od začátku roku jich ornitologové našli už 54

Trávení ptáků pokračuje! Od začátku roku jich ornitologové našli už 54
Zdroj: Česká společnost ornitologická

Chystali se zahnízdit, místo toho je čekal smutný osud. V uplynulých dnech našli ornitologové na Kolínsku čtyři otrávené ptáky. Jednalo se o tři motáky pochopy a krkavce velkého. Česká společnost ornitologická eviduje od začátku roku už 54 případů otrávených ptáků. Toto číslo ale už převyšuje počet otrávených ptáků za celý minulý rok.

Trávení ptáků v Česku pokračuje. Tři zabití dravci motáci byli minulý týden nalezeni na Kolínsku. "V pondělí 19. dubna nám nálezce oznámil mrtvou samici motáka pochopa, kterou ale ještě ten den z místa někdo odklidil," říká psovodka ČSO Klára Hlubocká, která se zaměřuje na vyhledávání otrávených zvířat v terénu a je jedinou specialistkou tohoto druhu v Česku.

"V úterý jsme našli na louce další dva mrtvé motáky. Dravci byli v poloze typické pro otravu. Měli zaťaté pařáty a roztažená křídla, jak umírali v křečích. O sto metrů dál byl mrtvý krkavec velký," popisuje detailně psovodka Hlubocká.

Související obsah

Případ mrtvých motáků Česká společnost ornitologická (ČSO) zdokumentovala a předala kriminální policii, která to vyšetřuje jako trestný čin a čeká na výsledky analýz, které by měly potvrdit otravu jedem. Psí jednotka ČSO od svého vzniku v roce 2017 předala policii už celkem 94 případů, jejichž obětmi se stalo 250 ptáků. 

Od začátku roku ornitologové ale zaznamenali už 54 otrávených ptáků, což je více než za celý loňský rok. "Mezi otrávenými dravci bylo letos i deset vzácných luňáků červených. Otráven nebo možná zastřelen byl i orel královský, který patří k nejohroženějším dravcům Evropy. Trávení v Česku je opravdu závažný problém, a to napříč celou republikou," upozorňuje ředitel ČSO Zdeněk Vermouzek.

Související obsah

Podle něj je ale reálný počet otrav ptáků mnohem vyšší, než zaznamenali ornitologové. "A aby se podařilo dopadnout traviče, je potřeba i pomoc veřejnosti. V případě nálezu uhynulých ptáků by to lidé měli nahlásit," apeluje Vermouzek.

A kdo vlastně podle psovodky Hlubocké klade návnady s jedem? "Kladou to zájmové skupiny občanů, kterým vadí přítomnost predátorů, ať už jsou to chovatelé holubů, majitelé drobného zvířectva anebo nájemci honiteb, kteří si tím likvidují tzv. škodnou," myslí si Hlubocká.

Související obsah

Traviči a pytláci k trávení zvířat nejčastěji používají zvláště brutální způsob usmrcení, a to nástrahu s nervovým jedem karbofuranem, po jehož požití zvíře umírá bolestivě v křečích. Nemůže dýchat, bolestivě roztahuje křídla a svírá pařáty. Jed je nebezpečný a smrtelný i pro člověka. Vstřebává se i kůží či vdechnutím. Samotné držení tohoto jedu je trestným činem už od roku 2008 v celé Evropské unii. 

  

Otrava se dá poměrně jednoduše rozpoznat. Na jednom místě v okruhu přibližně 300 metrů může být pohromadě více mrtvých zvířat. Na uhynulém zvířeti se pak může vyskytovat také mrtvý hmyz. Otrava je také pravděpodobná, když jsou mrtvá zvířata na volném prostranství (nejsou pod elektrickým sloupem ani poblíž silnice).

Pokud taková zvířata najdete, hlavně na nic nesahejte a zabraňte přístupu dalších osob i zvířat. Nález byste měli ohlásit co nejdříve na ČSO a policii. A hlavně buďte opatrní. Jed karbofuran je velmi nebezpečný a smrtelný i pro člověka!

Lidé tráví nejen ptáky, ale i psy! Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Píše se na Deník.cz