Koronavirus

EU končí spolupráci s AstraZenecou! Další vakcíny už nebude kupovat

Evropská unie neprodlouží kontrakt na nákup vakcín proti koronaviru se společností AstraZeneca. Podle některých zástupců sedmadvacítky je to kvůli nižší efektivitě očkovací látky. Důvodů však může být víc. Vakcína totiž v ojedinělých případech způsobovala krevní sraženiny a problematické jsou i její dodávky.

Kontrakt mezi Evropskou unií a firmou AstraZeneca má vypršet v červnu. EU se rozhodla, že další vakcíny od AstraZenecy prozatím kupovat nebude.

"V Evropě budeme prozatím AstraZenecu používat, pomůže nám to překonat současnou krizi. Ukazuje se ale, že má nízkou účinnost proti mutacím viru a že jiné vakcíny jsou efektivnější," vysvětlil francouzský prezident Emmanuel Macron.

Evropská unie musela se společností Astrazeneca řešit hned několik problémů. Za první čtvrtletí letošního roku doručila společnost místo 120 milionů dohodnutých dávek jen 30 milionů. Dodávky se příliš nezlepšily dodnes a v druhém čtvrletí se očekává, že EU dostane 70 milionů vakcín, i když si objednala 180 milionů dávek.

Související obsah

Opoždění dodávek v mnoha zemích zpomalilo rychlost očkování. Před dvěma týdny se EU rozhodla společnost kvůli nedodržování dohody zažalovat.

"Evropská komise zahájila právní kroky proti společnosti AstraZeneca kvůli porušení předběžné kupní smlouvy. Společnost nebyla schopna přijít se spolehlivou strategií, která by zajistila včasné dodání vakcín," sdělil mluvčí Evropské komise Stefan De Keersmaecker.

Látka údajně v ojedinělých případech způsobuje život ohrožující krevní sraženiny. Jednotlivé státy tak očkování AstraZenecou pozastavovaly a znovu spouštěly. Třeba Dánsko se ji ale rozhodlo vyřadit úplně.

Evropská unie naopak dál počítá s vakcínou od Pfizeru. Se společností uzavřela nový kontrakt na 1,8 miliardy dávek. Vakcíny by měly pokrýt období až do roku 2023. Pfizer dodává Evropské unii více vakcín než ostatní společnosti dohromady.

Ve více proočkovaných zemích se ukazuje, že dosažení kolektivní imunity očkováním může být problém - třeba ve Spojených státech už měsíc klesá denní počet podaných vakcín, protože o ně lidé nemají zájem.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Píše se na Deník.cz