Zahraničí

Odplata za útok na Jeruzalém. Izrael zasáhl 130 cílů v Gaze, zemřelo 24 lidí

Nejméně 24 mrtvých, z toho devět dětí, si vyžádal odvetný útok izraelské armády v palestinském Pásmu Gazy. Ten cílil na základny palestinského radikálního hnutí Hamás, které během posledních 12 hodin vyslalo na Izrael více než 300 raket. Hamás krátce před útokem varoval izraelskou vládu, aby zastavila násilí proti Palestincům. Během střetů s policisty v Jeruzalémě a na Západním břehu Jordánu se zranilo více než 700 lidí.

Přibližně 24 mrtvých a 65 zraněných, mezi kterými byli i civilisté. To je bilance odvetného útoku Izraele v Pásmu Gazy. Izraelská armáda v noci na úterý i během úterního rána zasáhla okolo 130 cílů a zabila 15 příslušníků palestinských radikálních hnutí Hamás a Islámský džihád.


"Teroristické organizace v Gaze překročily červenou čáru a vyslaly rakety směrem k předměstí Jeruzaléma. Izrael odpoví tvrdě. Nebudeme tolerovat útoky na naše území, na naše hlavní město, občany nebo vojáky,“ řekl izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Související obsah


Právě palestinští radikálové v pondělí v podvečer a během noci vyslali vůbec poprvé po sedmi letech stovky raket na Jeruzalém. Reagovali tak na násilné střety s policisty u mešity al-Aksá, při kterých policie proti demonstrantům nasadila gumové projektily, slzný plyn a zábleskové granáty. Zranění při střetech v okolí mešity utrpělo okolo 300 Palestinců. Sedm z nich je ve vážném stavu.


Velká Británie, Evropská unie i Spojené státy americké už vyzvaly obě strany, aby co nejdříve upustily od odvetných akcí a nedostaly se do spirály násilí.


Nepokoje v Jeruzalémě propukly kvůli nařízení o omezeném shromažďování během postního měsíce ramadánu a také kvůli plánu na nucené vystěhování Palestinců ze čtvrti Šajch Džarráh. Spojené státy americké odsoudily jak tvrdý postup Izraelců, tak i raketový útok Hamásu na Jeruzalém.

ls, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz