Domácí

Kardinál Duka prohrál spor. Omluva divadel za skandální hru nebude

Kardinál Dominik Duka prohrál další spor týkající se kontroverzního divadelního představení v Brně. Stěžoval si, že hra uráží jeho náboženské cítění, když ztvárňuje postavu Ježíše, který znásilňuje muslimku. Soudy ale rozhodly, že se jedná o uměleckou nadsázku.

Žádná divadelní hra v novodobé historii Česka ještě nevzbudila tolik emocí a neměla tolik pokračování u soudů. Kontroverzní bosensko-chorvatský režisér Oliver Frljič staví svoje hry na provokaci a v Brně mu vyšel plán na 100 %.


Sotva se objevily první fotografie z divadelního představení, ve kterém postava Ježíše znásilňuje muslimku, začaly protesty. Místní vlastenci se dokonce pokusili jedno představení ukončit.

Související obsah

Uprostřed hry nastoupili na pódium a musela je vyvést policie. Nakonec se k protestujícím přidal i kardinál Dominik Duka, který hru sice nikdy neviděl, přesto prý silně zasáhla jeho náboženské cítění.

"Je otázkou, zda-li chceme společnost, kde se můžeme urážet a kde se můžeme beztrestně urážet a být k sobě neslušní,“ tvrdí kardinálův advokát Ronald Němec.


Duka nejdřív prohrál u městského soudu, omluvy se nedočkal ani u krajského a teď Nejvyšší soud zamítl i jeho dovolání. Podle verdiktu mají umělci svobodu ztvárňovat ve svých dílech i to, co se představitelům církve nemusí zamlouvat. Dukův advokát plánuje podat stížnost k Ústavnímu soudu a Evropskému soudu pro lidská práva.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz