Domácí

Hřib chce očkování nepojištěných cizinců, tlačí na ministerstvo

Hřib chce očkování nepojištěných cizinců, tlačí na ministerstvo
Zdroj: TV Nova

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) v úterý vyzval ministerstvo zdravotnictví, aby začalo řešit očkování nepojištěných cizinců. Podle primátora to může ohrozit proočkovanost populace. V České republice se mohou zatím nechat očkovat pouze lidé, kteří mají u nás veřejné zdravotní pojištění.

"Vyřešte co nejdříve očkování u nepojištěných cizinců žijících v ČR! Vyzval jsem ministerstvo zdravotnictví. Údajně zbývá dořešit smluvní zabezpečení a způsob platby nemocnicím. Když totiž nepojištění cizinci (zvlášť v Praze) ze systému očkování vypadnou, nebude zajištěna ochrana populace," píše Hřib na svém twitterovém účtu. Podle primátora by pak očkování nepojištěných cizinců mělo být hrazeno přímo jednotlivým nemocnicím.

"Hlavní město od začátku intenzivně pracuje na tom, aby bylo očkování proti covidu-19 dostupné všem, kteří o něj projeví zájem," doplnil Hřib, který usiluje o to, aby i webové stránky ockovani.praha.eu byly dostupné v dalších jazycích.

Související obsah

V České republice žije podle statistiky ministerstva vnitra aktuálně 660 065 cizinců. Z toho 312 641 trvale a zbytek žije v Česku přechodně. Jako cizince ministerstvo počítá osoby 3. zemí se zaevidovaným povoleným pobytem na území České republiky a lidi ze zemí EU, Islandu, Norska, Švýcarska a Lichtenštejnska se zaevidovaným pobytem na území České republiky.

Právě občané EU, Islandu, Norska a Švýcarska mohou mít veřejné pojištění. To Česká republika může nabídnout také těm cizincům, jejichž rodná země uzavřela s Českem mezistátní dohodu.

Jednou ze zemí, která nemá s Českem mezistátní dohodu je například Ukrajina. K 30. dubnu 2021 na území České republiky žije přechodně 89 456 a trvale 89 018 lidí ukrajinské národnosti. Pokud je cizinec legálně zaměstnán, zaměstnavatel za zaměstnance odvádí zdravotní pojištění. Ti mají pak nárok i na očkování proti covidu-19.

Problém nastává u cizinců, kteří zde pracují nelegálně a nejsou tak přihlášeni k pojištění. Statistika Státního úřadu inspekce ke konci roku 2020 zjistila, že v Česku nelegálně pracuje 2 554 lidí. Nejčastěji se jedná o osoby ukrajinské národnosti.


Vláda chce rušit očkovací centra. Pro vakcínu lidé pojedou i desítky kilometrů. Na reportáž TV Nova se podívejte zde:


 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Izrael jako první země na světě uzavře kvůli omikronu své hranice

Izrael hodlá jako první země světa zakázat úderem nedělní půlnoci vstup všem cizincům kvůli nové mutaci koronaviru omikron. Izraelci vracející se domů budou muset do karantény, včetně těch očkovaných. Vláda vychází z předpokladu, že omikron se už rozšířil do většiny zemí. Nařízení má platit dva týdny, během nichž budou odborníci zjišťovat, jak účinné jsou proti potenciálně nebezpečnější mutaci covidové vakcíny.

Krátká zpráva

Švýcarsko omezilo vstup do země pro Čechy

Od sobotní osmé hodiny večer omezilo Švýcarsko vstup Čechů do země bez ohledu na očkování. "Čeští občané s trvalým pobytem ve Švýcarsku musí při vstupu do země předložit test a nastoupit desetidenní karanténu. O zpřísnění pravidel Švýcarsko bohužel dopředu neinformovalo," uvedl ministr zahraničí v demisi Jakub Kulhánek (ČSSD).

Píše se na Deník.cz