Domácí

Pozor, v létě se změní podmínky pro koupání a další aktivity! PŘEHLED

Pozor, v létě se změní podmínky pro koupání a další aktivity! PŘEHLED
Zdroj: Getty Images

Letošní plavební sezóna na českých řekách, jezerech i nádržích je zahájena, vzhledem k epidemické situaci je ale nutno při cestách na dovolené počítat s některými novými opatřeními. Ta se týkají zejména omezení rychlosti plavidel nebo míst určených pro koupání.

Státní plavební správa spolu se zástupci ministerstva dopravy, vodních sportů i centrály cestovního ruchu CzechTourism zahájila plavební sezonu na českých řekách, jezerech či nádržích. Ta bude vzhledem k epidemické situaci specifická, odborníci totiž očekávají, že zájem o cestování po Česku bude s ohledem na pandemii ve světě větší.

"Letos v létě u nás očekáváme intenzivní plavební provoz, který souvisí s rostoucí oblibou prožívání dovolené na vodě a také s omezenými možnostmi či chutí občanů prožít dovolenou v cizině, proto je sezoně 2021 věnována mimořádná pozornost. Prosím všechny o vzájemný respekt a ohleduplnost,“ požádal ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Související obsah

Státní plavební správa (SPS), která spolu s policií kontroluje dění na vodních plochách, proto na léto připravila souhrn opatření na oblíbených a nejvíce provozem zatížených vodních plochách, aby se všichni lidé ve vodě i na různých plavidlech cítili bezpečně. "Pozornost se bude soustředit zvláště na bezpečí koupajících se a lidí na malých plavidlech bez motoru,“ vyzdvihla její ředitelka Klára Němcová.

Oproti loňskému roku dojde ke dvěma hlavním změnám. "Jelikož se předpokládá, že větší množství lidí zůstane v České republice, tak se sníží rychlost pro motorovou plavbu, plus se letos vymezí víc prostoru pro koupající se, bude jich 41, což je více než loni,“ vysvětlil mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

Jak to tedy v letních měsících bude vypadat?


• Na vodních nádržích v ČR bude vymezeno 41 prostorů jen pro koupající se.

• Na osmi místech v ČR budou moci motorové lodě a skútry jezdit jen nižší rychlostí, tedy bude zavedený tzv. výtlačný režim plavby na určitých úsecích vodních nádrží a vodních toků.

• Vymezí se prostory pro akrobatickou plavbu malých plavidel a vodní lyžování.

• Všechna pravidla týkající se třeba i chování na paddleboardech či skútrech najdete v bezpečnostní kampani pro širší veřejnost: Na vodě nejsi nikdy sám (spoty na YT, soc. sítích, ve veřejném prostoru atp.) - ta už odstartovala.

Související obsah

Přehled oblastí, kde dojde ke změnám

• Bezpečné prostory pro koupající, kam nesmí vplouvat plavidla

VD Slapy – 14 prostor
VD Orlík - 9 prostor
VD Brněnská přehrada -5 prostor
VD Těrlicko – 3 prostory
VD Žermanice – 4 prostory
VD Vranov – 2 prostory
VD Dalešice – 2 prostory
VD Nové Mlýny – 2 prostory

• Výtlačný režim plavby na určitých úsecích vodních nádrží a vodních toků

VD Slapy
VD Dalešice
VD Těrlicko
VP Velké Žernoseky
Vltava v hlavním městě Praze
VD Orlík – okolí zámku Orlík
VD Kořensko
VD Hněvkovice

• Vymezené prostory pro akrobatickou plavbu malých plavidel a vodní lyžování

Kompletní informace najdete na webu SPS.

Související obsah

 

Pravidla pro vodní sporty

Na dodržování pravidel a ohleduplné chování všech účastníků provozu na vodních hladinách se zaměřuje i nová kampaň Na vodě nejsi nikdy sám. Jak by se měli lidé chovat při jízdě na vodních skútrech, provozování vodních skútrů, jetsurfů, wakeboardů, vodních lyží a paddleboardů prezentují zástupci těchto čtyř moderních aktivit. Pravidla pro jednotlivá odvětví najdete zde.

"Základní myšlenka vychází z obecné povinnosti zachovávat přiměřenou opatrnost a chovat se tak, aby nedošlo k ohrožení bezpečnosti a plynulosti plavebního provozu, lidského života nebo zdraví, ke vzniku škody na majetku a nezpůsobit nehodu v plavebním provozu nebo překážku na vodní cestě,“ přiblížil jeden z aktérů videí a prezident České Federace Stand Up Paddle David Raab.

Zájem o cestování po Česku je nejen v době pandemie velký. "Cestovní ruch je důležitou součástí ekonomiky. Před koronavirovou krizí tvořil 3 procenta HDP, zaměstnával přes 240 tisíc lidí a vytvářel obrat 300 miliard korun. Na vodu vyjede ročně zhruba 700 tisíc lidí, kteří obsluhují desítky kempů, půjčoven, restaurací, ale i hradů nebo muzeí. Vodácký business oživuje cestovní ruch v regionech a menších obcích podél vodních toků. Jenom obrat u prodeje malých člunů (kajaky, kánoe, surfy, paddleboardy, nafukovací čluny) dosahoval před krizí podle Asociace lodního průmyslu téměř 100 milionů korun.“ přiblížil Jan Herget, ředitel České centrály cestovního ruchu CzechTourism.

Plavební sezóna zahájena. První lodě rčeřily hladinu Nových Mlýnů. Na reportáž Televizních Novin se podívejte ZDE:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz