Zahraničí

Obavy z války rostou, útoky v Palestině a Izraeli mají desítky obětí

Nejméně 43 obětí z řad Palestinců si vyžádaly nálety izraelských ozbrojených sil v Pásmu Gazy. Dalších šest lidí zemřelo po útoku palestinské radikální organizace Hamás, která na Tel Aviv a další města na jihu Izraele vypálila více než tisícovku raket. Izraelský premiér Netanjahu vyhlásil v noci na středu v jednom z izraelských měst výjimečný stav. OSN se obává otevřené války.

Nejhorší útoky za posledních sedm let. Napětí mezi Izraelem a Palestinci eskaluje. V Pásmu Gazy zemřelo během bombardování 43 Palestinců - mezi nimi i 13 dětí. Dalších 250 lidí utrpělo zranění.

Vedle policejních stanic nebo hlavní základny palestinského radikálního hnutí Hamás bomby dopadly i na oblasti obydlené civilisty. Bez střechy nad hlavou skončily desítky rodin. Řada Palestinců v obavách před nálety raději opustila své domovy.

"Zrovna jsme byli v mešitě a modlili se, když bombardování začalo. Většina lidí utíkala ven, jiní si lehli na podlahu. Všude byl prach. Viděli jsme, jak jeden nebo dva byty zasáhli," popsal chvíle hrůzy obyvatel Gazy Sálih al-Chalídí.

Související obsah

Mrtví jsou i na izraelské straně. Země ke zneškodnění raket z Pásma Gazy používá pokročilý systém protivzdušné obrany Iron Dome (Železná kupole), ten ale všechny střely zničit nedokáže. Například na Aškelon vyslali palestinští radikálové během pěti minut okolo stovky raket, aby systém zahltili. Dva lidé nepřežili. Další čtyři Izraelci zemřeli v jiných částech země.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu už oznámil, že v boji ještě přitvrdí. K hranicím s Gazou už vláda vyslala tanky. "Hamás a Islámský džihád zaplatí za svou agresi velmi vysokou cenu. Dnes večer vám říkám - jejich krev padne na jejich hlavu," vzkázal Netanjahu.

Rostoucí napětí s obavami sleduje OSN, která vyzvala k uklidnění situace. Podle zmocněnce OSN pro Blízký východ hrozí, že mezi oběma stranami znovu propukne otevřená válka.

Palestinský Hamás ve středu odpoledne potvrdil zabití několika svých lídrů izraelskými nálety, především vojenského šéfa v Gaze Bassema Issy.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz