Domácí

Prevence rakoviny: Pojišťovny nabízí peníze i za konec kouření! PŘEHLED

Prevence rakoviny: Pojišťovny nabízí peníze i za konec kouření! PŘEHLED
Zdroj: Getty Images

V souvislosti s květnovým připomenutím Českého dne proti rakovině zdravotní pojišťovny upozorňují, že u nich klienti mohou čerpat příspěvky na prevenci onkologických onemocnění. V rámci jednotlivých programů nabízejí nejen bezplatné preventivní prohlídky, ale třeba i příspěvky na odvykání kouření.

S rakovinou se každoročně potýkají statisíce Čechů, mnoho dalších ji považuje za jednu z nejhorších možných diagnóz. Lékaři upozorňují na důležitost prevence. Stejně tak zdravotní pojišťovny, které vyjde léčba onkologických pacientů každý rok na stovky milionů korun.

Pojišťovny svým klientům nabízí hned několik programů prevence. Zajišťují třeba bezplatné preventivní prohlídky i screeningová vyšetření. Díky těmto vyšetřením lze odhalit výskyt onkologických onemocnění v raném stadiu, kdy lidé nemají žádné příznaky či potíže. Jaké bonusy nad rámec všeobecného zdravotního pojištění můžete dostat?

VZP

Klienti Všeobecné zdravotní pojišťovny mohou nad rámec zdravotního pojištění zažádat o preventivní onkologickou prohlídku na některém ze spolupracujících pracovišť; pojišťovna jim na vyšetření přispěje částkou až 3 000 Kč.

VZP ale nabízí i řadu dalších benefitů zaměřených na prevenci nádorových onemocnění - například příspěvek až 1 000 Kč na přípravky na odvykání kouření, příspěvek až 500 Kč na vyšetření kožních znamének jak pro dospělé, tak pro děti, anebo pro ženy ve věku od 18 do 45 let (kdy ještě nemají nárok na hrazenou screeningovou mamografii) až 500 Kč na preventivní vyšetření karcinomu prsu.

Související obsah


ČPZP

Příspěvek až 2 000 Kč nabízí pojištěncům od 35 let na komplexní onkologickou preventivní prohlídku provedenou na specializovaných pracovištích Česká průmyslová zdravotní pojišťovna. Vyšetření zahrnuje laboratorní a další výkony potřebné k odhalení případného karcinomu.

Až 500 Kč pak nabízí na vyšetření pigmentových skvrn, 500 Kč na vyšetření prsu, stejnou částku i na vyšetření tlustého střeva nebo na prevenci onemocnění rakovinou prostaty u mužů starších 39 let. Částkou 2000 Kč pak přispívá na odvykání kouření. 

OZP

Částku 2000 Kč na odvykání kouření nabízí i další Oborová zdravotní pojišťovna. Zájemci o příspěvek musí doložit potvrzení o léčbě či ukončení léčby závislosti na tabáku ve specializovaných centrech.

Pojišťovna dále nabízí zdarma preventivní vyšetření rakoviny kůže, prostaty, prsu, břicha, tlustého střeva a konečníků nebo třeba dutiny ústní.

Související obsah

VoZP

V rámci Programu prevence nabízí Vojenská zdravotní pojišťovna až 150 Kč na zakoupení samoodběrového testu k prevenci rakoviny tlustého střeva a konečníku nebo pojištěncům do 50 let na screeningové vyšetření k prevenci kolorektálního karcinomu provedené ve zdravotnickém zařízení. Dále nabízí příspěvek na vyšetření prsu (max. 800 Kč jednou za dva roky), kožních znamének (max. 400 Kč za rok), prostaty (max. 300 Kč v roce) a odvykání kouření (max. 400 Kč ročně).

ZPMV ČR

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR přispívá na preventivní vyšetření zejména zhoubných nádorů dětem až 1 500 Kč a dospělým až 500 Kč.

U dětí se soustředí na prevenci karcinomu kůže (vyšetření dermatoskopem), u dospělých na prevenci rakoviny prsu, karcinomu tlustého střeva a konečníku, rakoviny kůže i prostaty. Pojišťovna přispívá až 500 Kč na preventivní vyšetření ke zjištění všech nádorových onemocnění, která nejsou hrazena z veřejného zdravotního pojištění.

Lékaři z Čech vyvinuli novou metodu, jak odhalit zákeřnou rakovinu v těle:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz