Domácí

Vydatný déšť trápí Česko. Hladiny řek se na řadě míst zvyšují

Českou republiku sužují vydatné srážky. Meteorologové proto varují před povodněmi. Výstraha platí do sobotního poledne. Vydatné lijáky už zvedly hladiny mnoha řek. Na třetí povodňový stupeň se v pátek dopoledne dostala řeka Úslava na Plzeňsku. V Praze se preventivně uzavírají náplavky. Podle meteoroložky Dagmar Honsové někde spadlo za 24 hodin tolik vody jako běžně za celý květen.

Napilno měli hlavně moravskoslezští hasiči, kteří v souvislosti s vydatnými srážkami a bouřkami vyjížděli ve středu od 20. hodiny do půlnoci k přibližně 50 událostem. "Především šlo o čerpání vody, hlavně v okresech Opava, Karviná a Frýdek-Místek, také o odklízení bahna, především na Hlučínsku," informoval mluvčí hasičů Petr Kůdela.

A další den bylo ještě hůř. "Hasiči na území kraje řešili dnes do 20:00 celkem 177 událostí spojených s vydatným deštěm, aktuálně jich máme v řešení 106. Územní odbor Bruntál 7, Frýdek-Místek 25, Karviná 4, Nový Jičín 3, Opava 110 a Ostrava 28. Ve většině případů čerpáme vodu z budov," oznámili hasiči v osm hodin večer.

Ve středu velká voda vyplavila bohumínskou nemocnici. Meteorologové už večer varovali, že v Bohumíně a okolí může během 30 minut napadnout až 40 milimetrů srážek. Hasičům se brzy podařilo odčerpat vodu, která se nahrnula do vnitřních prostor. Na chodbě bylo okolo 20 centimetrů vody. Díky včasnému zásahu jednotek však nebylo nutné evakuovat pacienty.

Veškeré události, ke kterým jednotky vyjížděly, se obešly bez zranění. Hasiči však museli z rodinného domu v Šilheřovicích, kde přetekly rybníky, evakuovat chlapce a starší ženu.

Meteoroložka Dagmar Honsová v páteční Snídani s Novou uvedla, že během 24 hodin spadlo v Jihomoravském kraji tolik srážek jako běžně za celý květen. "Vydatné srážky už by se ale vyskytovat neměly a povodňová situace by se měla uklidňovat," řekla Honsová. 

Poslechněte si slova meteoroložky:

Meteorologové v pátek upravili výstrahu a aktuálně platí varování pouze před povodněmi. Kvůli vydatným srážkám se mohou zvedat hladiny řek. Povodňová bdělost platí do sobotního poledne pro Prahu a část Středočeského, Plzeňského a Jihočeského kraje.

Výstraha:

Zdroj: ČHMÚ

Řeky na Opavsku se vymkly kontrole. Pan Slivka natočil večerní příjezd do Bohdanovic:

Vytrvalý déšť rozvodnil řeku v Hořovicích. Situaci na místě zhodnotil reportér TN LIVE:


Odborníci doporučují sledovat vývoj situace. "Je nutné se připravit na možnost vzniku povodně. Vyvarovat se koupání, plavání, jízdy lodí apod. v korytě toku a bezprostředním okolí. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst. Omezit pohyb v podmáčených oblastech,“ upozorňují meteorologové.Lidé na Opavsku od čtvrtka bojují s bahnem na silnicích. Pomáhá těžká technika i hasiči:

Dvě povodně během dvou dnů postihly obyvatele obcí na severu Moravy:

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz