Domácí

SÚKL prověřuje 65 úmrtí po očkování proti covidu. Za týden jich přibylo 10

SÚKL prověřuje 65 úmrtí po očkování proti covidu. Za týden jich přibylo 10
Zdroj: Getty Images

Dalších 10 podezřelých úmrtí po očkování proti covidu, která přibyla za poslední týden, prověřuje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Celkem jich úřad od začátku vakcinace v Česku eviduje 65.

Pravidelně každý týden zveřejňuje Státní ústav pro kontrolu léčiv informace ohledně očkování. Za poslední týden stoupl počet podezření na úmrtí po očkování proti koronaviru, a to o 10. Úřad tak prověřuje celkem 65 podezřelých úmrtí.


"V počtu úmrtí jsou zahrnuty i případy úmrtí na infekci virem SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění covid-19, ke kterým došlo po aplikaci první nebo druhé dávky vakcíny. Infekce SARS-CoV-2 bývá relativně často hlášena jako podezření na nežádoucí účinek očkování proti covidu-19,“ uvádí SÚKL na webu.

Související obsah


Podle odborníků z Evropské lékové agentury (EMA) jsou však přínosy vakcín daleko vyšší než jejich rizika. Nejčastěji úmrtí v souvislosti s očkováním vysvětlují zhoršením dosavadních nemocí dotyčných lidí. "Připomínáme, že žádná vakcína proti jakémukoli onemocnění před ním nechrání na sto procent, tedy ani vakcíny proti covidu-19 neposkytují absolutní ochranu před infekcí SARS-CoV-2,“ doplnili experti z ústavu.


Zvýšil se i počet lidí, u kterých se objevily po vakcinaci vedlejší účinky. Ty zaznamenalo 4184 naočkovaných. Nejčastějšími problémy jsou stále horečka, třesavka, zimnice, únava, slabost, malátnost nebo reakce v místě vpichu.


V Česku postupně přibývá naočkovaných lidí. Od úterka se totiž mohou registrovat lidé nad 45 let. Už brzy by se registrace mohla otevřít také pro všechny nad 16 let.


Tempo očkování v některých zemích klesá, protože lidé nemají o vakcínu zájem. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz