Zahraničí

Rostoucí aktivita v Černobylu děsí vědce. Řeší, jestli a jak zasáhnout

Rostoucí aktivita v Černobylu děsí vědce. Řeší, jestli a jak zasáhnout
Zdroj: TN.cz

Ukrajinští vědci intenzivně analyzují doutnající uranové palivo v troskách jaderné elektrárny v Černobylu, kde se před 35 lety odehrála nejhorší jaderná katastrofa v historii. V poslední době totiž v ruinách výrazně přibývá samovolných jaderných reakcí.

Problémem je i to, že takzvané štěpné reakce vyvolané rozkladem radioaktivního materiálu se odehrávají v nepřístupné místnosti hluboko ve zdemolovaném areálu. Nárůst reakcí je přitom v posledních letech poměrně velký.

Anatolij Dorošenko z kyjevského Institutu pro bezpečnostní problémy jaderných elektráren hlásí, že od roku 2016 do současnosti v Černobylu vzrostl objem neutronových emisí o 40 procent. Vědci se podle britského Daily Expressu obávají toho, že by tu v krajním případě mohlo dojít k dalšímu výbuchu.

Dorošenko a jeho kolegové tak nyní zkoumají a analyzují data o doutnajícím uranovém palivu ve zmíněné nepřístupné místnosti s číslem305/2, aby zjistili, zda se radioaktivní materiál stabilizuje sám či nikoli. Nedá se tak vyloučit, že bude třeba i přímý zásah.

Související obsah

"Je tam mnoho nejasností, ale nemůžeme vyloučit možnost nehody," řekl časopisu Science Dorošenkův kolega z jaderného institut Maxim Savelijev. Vědci tak koketují s myšlenkou, že by do nepřístupného prostoru vyslali roboty s válci z bóru, které by pomohly kontrolovat probíhající reakce.

Experti si nejsou jistí tím, proč aktivita v troskách elektrárny v posledních letech takto výrazně stoupá. Pracují s hypotézou, že na vině může být nový "sarkofág" vztyčený nad troskami reaktorů v roce 2016. Je podle nich možné, že nová konstrukce na rozdíl od té z dob socialismu nepropustí do trosek dešťovou vodu. Ta přitom mohla ruiny ochlazovat a "splachovat" jaderné štěpení uvnitř.

Redakce TN.cz se s žádostí o komentář k situaci v černobylské elektrárně obrátila na šéfku Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Danu Drábovou. Byla poměrně strohá.

"Nic o tom nevím, nebudu to komentovat. A protože o tom nic nevím, nebudu spekulovat," vzkázala Drábová. Úřad, který vede, prý těmto novým zprávám nevěnuje zvláštní pozornost.

Černobylská havárie je dosud nejzávažnějším incidentem v historii jaderné energetiky. V časných ranních hodinách v sobotu 26. dubna 1986 během technické zkoušky v jaderné elektrárně na severu Ukrajiny abnormálně vzrostl výkon a prudce se zvýšil tlak páry v jaderném reaktoru. Následně čtvrtý blok elektrárny explodoval. Mrak uvolněné radiace se následně převalil přes většinu Evropy. Včetně tehdejšího Československa.

Svět si připomněl 35. výročí jaderné havárie. Podívejte se na reportáž TV Nova: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz