Zahraničí

Nejsilnější útok v pásmu Gazy! Při konfliktů Izraele a Palestinců zemřelo 117 lidí

Izrael podnikl dosud nejsilnější útok na pásmo Gazy. Zatím ale nezahájil pozemní invazi. Celkem při vzájemném ostřelování zemřelo už minimálně 117 lidí včetně dětí.

Už pátým dnem mezi Palestinci a Izraelem vře násilný konflikt a jeho konec je zatím v nedohlednu. Páteční útoky jsou ale zatím nejbrutálnější. Ohlušující výbuchy otřásaly celou noc pásmem Gazy.

Izraelské letouny zahájily zhruba čtyřicetiminutový nálet, během kterého na pásmo Gazy shodily zhruba 500 kusů munice. Do bojů se zapojily i tanky a děla.

Palestinci vzápětí odpověděli vypálením zhruba dvou stovek raket. Boje si vyžádaly už přes stovku mrtvých a číslo stále roste. Další stovky lidí utrpěly vážná zranění.

"Většina zraněných je ve vážném stavu. Jsou to lidé z různých věkových skupin. Většinou jde o poranění šrapnely po celém těle. Máme tu i případy dětí s amputovanými končetinami," popsal ředitel nemocnice Mohammad Abu Selmia.

Řada světových velmocí vyzvala obě strany konfliktu ke klidu zbraní. "Australská vláda vydala oficiální vyjádření ohledně našeho znepokojení týkajícího se stupňovaného násilí v Izraeli a Gaze. Vyzvali jsme tamní lídry, aby ihned zamezili násilí a obnovili mír," zveřejnila australská ministryně zahraničí Marise Payeová.

Související obsah

"Vyjadřuji bezmeznou podporu Izraeli. Hamás a islámský džihád nesou zodpovědnost za krveprolití Izraelců a Palestinců," reagovala členka Sněmovny reprezentantů USA Debbie Wasserman-Shulzová.

Konflikt se vyostřil po několikadenních střetech protestujících Palestinců s izraelskou policí v Jeruzalémě poté, co Izrael zakázal shromažďování v místech, kde se Palestinci sházejí k modlitbě.

klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz