Zahraničí

Chorvatsko bojuje s invazí krabů. Je to problém pro tradiční pochoutky

Chorvatsko bojuje s invazí krabů. Je to problém pro tradiční pochoutky
Zdroj: Getty Images

Oblíbená letní destinace Chorvatsko se potýká s invazí modrých krabů. Ti začali z pobřeží a řek vyhánět ryby, které země desítky let používá ve své kuchyni. Podnikatelé v oblasti cestovního se obávají, že to ohrozí zájem turistů o místní rybí pochoutky.

Dlouhá léta si turisté na jihu Chorvatska pochutnávali na úhořích z řeky Neretvy. Teď tyto ryby ohrožuje invazivní druh krabů. "Modrý krab se tu objevoval dosud jen sporadicky. Okolo roku 2006 se ukázali v hojném počtu a začali se lovit, aby se prodávali. A také proto, že nadělají velké škody. Vyhání a žerou ryby, na které jsou Chorvaté i turisté zvyklí," popsal profesor Glamuzina z Univerzity v Dubrovníku. Informace přinesl portál Yahoo News.

Krabi se do Chorvatska dostali z Atlantického oceánu. Podle majitele jedné z restaurací se lidé v zemi nenaučí jíst naplavené škůdce. "Nikdy se to nestane součástí naší kuchyně. Je to pro nás moc cizí," nechal se slyšet.

Související obsah

"Pokud vím, žádná z restaurací kraba jako pokrm zatím nenabízí, a to ani ty na řece Neretva," dodal majitel restaurace. Profesor Glamuzina připouští, že některé luxusní hotely zřejmě kraba do svého jídelníčku zařadí, ale o pochoutku bude mít podle něj zájem jen zlomek turistů.

Čechům v Chorvatsku neuznali testy. Které jsou v EU schválené? Na reportáž TV Nova se podívejte zde:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz