Domácí

Klíšťová sezóna je tady. Na co si dát pozor a jak se vyhnout infekci?

Klíšťová sezóna je tady. Na co si dát pozor a jak se vyhnout infekci?
Zdroj: TV Nova

Letošní sezóna klíšťat je v plném proudu. Vyskytují se téměř všude od hor po městské parky. Na to, jak klíště odstranit a jak je to s klíšťovou encefalitidou, nám odpověděl parazitolog Radek Šíma.

Klíšťata jsou známá svým malým vzrůstem a jsou téměř přehlédnutelná. Mnozí si ale myslí, že dlouhá zima mohla mít na klíšťata vliv a jejich výskyt tak bude v létě menší. Opak je ale pravdou. "Klíšťatům zima nijak zásadně nevadí a dovedou se před ní úspěšně chránit. Jednak tím, že se na podzim schovají do listí nebo do lesní hrabanky, kde tolik nepromrznou. Na jaře pak stačí, aby se trochu oteplilo, klíšťata svoje zimní úkryty opustí a jsou okamžitě připravená sát krev," uvádí parazitolog.


Malé parazity můžeme potkat prakticky všude. Kromě nejvyšších horských oblastí nejsou žádná bezpečná místa, kde by klíšťata vůbec nebyla. Nejčastěji jsou to ale vlhké okraje lesů, okolí vodních toků, ale mohou to být i městské parky.

Související obsah


S přicházejícím létem se bude řada rodičů potýkat s klíšťaty u svých ratolestí. "Při odstraňování klíšťat platí zásada, že to musí být hlavně rychle. Platí totiž, že čím déle klíště saje, tím je větší riziko nákazy některou klíšťaty přenášenou chorobou. Méně potom záleží na technice odstranění klíštěte. Je celkem jedno, zda se klíště vyviklá, vytočí, nebo vytrhne, ještě jednou ale zdůrazňuji, že to musí být okamžitě," radí parazitolog a doplňuje, že po vyndání je nutné klíště spálit, utopit v alkoholu či zmrazit.


Česko patří mezi země s nejvyšším výskytem klíšťové encefalitidy. "U většiny lidí toto onemocnění probíhá pouze s mírnými příznaky. Přibližně u 10 % infikovaných dochází k rozvoji závažnějších neurologických příznaků, které mohou mít i trvalé následky. V krajním případě může infekce končit smrtí. Naštěstí ale existuje vakcína proti tomuto onemocnění, kterou lze doporučit všem, kdo se pohybují v přírodě a přicházejí s klíšťaty do styku," doporučuje Šíma.

Jihočeští vědci se podíleli na objevu nové protilátky proti klíšťové encefalitidě. Na reportáž TV Nova se podívejte zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz