Domácí

Klikací soutěž mezi nemocnicemi mění pravidla! Napadl je krajský úřad

Klikací soutěž mezi nemocnicemi v Česku, kterou ve čtvrtek napadl předžalobní výzvou liberecký krajský úřad, mění pravidla. V pátek to potvrdila ministerstva pro místní rozvoj a zdravotnictví. Jde o miliardy, které českému zdravotnictví poskytla Evropská unie, aby se zotavilo po pandemii. Další kolo soutěže je odložené o dva týdny.

V prvním kole měla být hlavním kritériem rychlost. Na kliknutí myší si tak některé nemocnice zřejmě najaly specialisty, kteří pomocí robotů dokázali projekty přihlásit v milisekundách. Nabídku dostal pro druhé kolo i Liberecký kraj.

"Říkají, že minulý týden uspěly nadstandardně hodně a že jsou schopny zaručit to, že budou mezi prvními přihlášenými," sdělil hejtman Martin Půta.

Jenže to je proti pravidlům, která jasně říkají, že soutěž má proběhnout ručně. Liberecký hejtman byl připraven ji soudně napadnout a zablokovat. Ministerstvu ve čtvrtek poslal předžalobní výzvu. To teď podmínky upraví.

"Upraví je tak, aby se hledalo i jiné kritérium, než je pouze čas podání. Dospěli jsme ke třem modelům," oznámila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).

Související obsah

Hodnotit se bude kvalita zpracování projektů. A každá nemocnice bude moci žádat jen o jeden. Navíc se na něm bude muset sama finančně podílet.

"Desetiprocentní spoluúčast nám vůbec nevadí. To je docela dobrý impulz, aby se všechny nemocnice, které mají obrovské požadavky, zamyslely, jestli to potřebují," řekl generální ředitel Krajské nemocnice Liberec Richard Lukáš.

Evropské peníze mají pomoci zdravotnictví v Česku překlenout koronavirovou krizi. Druhé ze tří kol, které mělo proběhnout v pátek ve 14 hodin, je odložené.

O nasazení robotů v již proběhlém prvním kole soutěže se pravděpodobně začne zajímat policie. Policejní prezidium slíbilo, že se k tomu vyjádří po víkendu. "Předpokládám, že se tomu policie věnuje. Já osobně podnět podávat nebudu. Těch veřejně dostupných informací je k dispozici už dostatek," sdělil Půta.

Ministerstvo pro místní rozvoj upraví podmínky soutěže do konce května. 

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Soudní dvůr EU: Rusko je zodpovědné za vraždu Litviněnka

Za smrt Alexandra Litviněnka je zodpovědné Rusko, uvedl Soudní dvůr EU. Bývalý ruský agent, ze kterého se později stal občan Británie, zemřel v Londýně v roce 2006 na otravu poloniem. Vyšetřování Spojeného království v roce 2006 došlo k závěru, že zabití pravděpodobně schválil prezident Vladimir Putin. Rusko nadále odmítá jakoukoliv spojitost se smrtí svého bývalého agenta.

Píše se na Deník.cz