Domácí

Nemocnice s dotacemi podváděly, tvrdí kraj. Ministerstvo to přezkoumá

Liberecký kraj aktuálně napadl předžalobní výzvou soutěž o miliardy korun poskytnuté Evropskou unií na zotavení českého zdravotnictví po pandemii. Tvrdí, že některé nemocnice v soutěži podváděly. Ministerstvo pro místní rozvoj to přezkoumá.

Podle Libereckého kraje rozdělování miliard evropských dotací mezi nemocnice v Česku probíhá v podstatě jako takový rozstřel. "Za zcela skandální považuji to, že ve výzvě je jasně napsáno, že žádost má být podávána ručně a objevují se informace o tom, že některé firmy nasadily na přihlašování těch žádostí roboty. Předpokládám, že tyto žádosti budou vyřazeny," zlobí se liberecký hejtman Martin Půta (SLK).

"My nemáme poznatky o tom, že někdo používá roboty, určitě se tou předžalobní výzvou budeme zabývat," ujistil náměstek z ministerstva pro místní rozvoj Zdeněk Semorád.

Kraji přijde podezřelé, že systém v prvním kole upřednostnil většinu státem řízených nemocnic, které už vloni šesti miliardami oddlužil tehdejší ministr Adam Vojtěch. "Tyto peníze mají řešit covidou a pocovidou péči a ta ministerstva z toho udělala frašku," nechápe ředitel českolipské nemocnice Pavel Marek.

Související obsah

"To co jsme naměřili, nás hodně překvapilo, průměrná odezva toho systému je 5 sekund," zmínil ředitel společnosti Hlídač státu Michal Bláha. Přesto o vítězích osmi miliard bylo podle experta rozhodnuto za 1,7 vteřiny.

"Jak jinak chcete ty projekty mezi sebou všechny posoudit, když jsou všechny stejně kvalitní? Proto bude přihlédnuto k rychlosti toho podání," uvádí ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).

Premiér Andrej Babiš (ANO) to ale vidí jinak. "K té klikačce. Není to pravda. Všechny projekty, které byly přihlášené, budou vyhodnocené. To znamená, že to není podle času," kontruje.

Klikací závod o evropské dotace probíhal v jedné místnosti a krajský úřad přitom dokonce vypínal všechny ostatní systémy v celé budově. Hejtman Půta ve čtvrtek poslal ministryni předžalobní výzvu. "Jsme připraveni tu věc napadnout soudně a klidně i zablokovat," vzkázal.

V pátek proběhne druhé z celkem tří kol, tentokrát o 5,5 miliardy. Liberec ho jako jediný novinářům zpřístupní.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Mladík se přiznal k vystřílení školy na Floridě, zavraždil 17 lidí

Nikolas Cruz se ve středu přiznal k masakru na střední škole v Parklandu na Floridě v roce 2018, při kterém zemřelo 14 studentů a 3 dospělí. Zda 23letý mladík dostane trest smrti, anebo doživotí, určí brzy soud. Podle soudkyně Elizabeth Scheererové jsou slyšení naplánována na celý listopad a prosinec, svědectví by mohlo začít v lednu.

Krátká zpráva

Evropský parlament udělil Sacharovu cenu Alexeji Navalnému

Evropský parlament udělil ve středu Sacharovu cenu za svobodné myšlení ruskému opozičnímu předákovi Alexeji Navalnému. Ten je momentálně vězněn v ruském vězení. Parlament ocenil jeho boj za svobodu a demokracii.

Píše se na Deník.cz