Domácí

ČR zasáhnou další bouřky a déšť, varoval ČHMÚ! Dál hrozí i povodně

Česko v posledních dnech trápí velké množství srážek, které zvedlo hladiny řek po celé republice. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) kvůli velké vodě na mnoha místech vyhlásil povodňovou bdělost. Současně meteorologové varují před tím, že by se mohly hladiny řek zvedat i po sobotních odpoledních přeháňkách a bouřkách. Po 16. hodině odpoledne platily první povodňové stupně na skoro 20 místech Česka.

Na mnoha místech voda přibývala i dopoledne. "Dolní tok Berounky bude kulminovat nad úrovní 1. SPA. Na Vltavě v profilu Praha-Chuchle očekáváme mírné překročení 1. SPA," popsal v sobotu ČHMÚ.

O něco vážnější situace byla na Úslavě v profilu Prádlo, kde se očekávalo krátkodobé překročení limitu pro třetí povodňový stupeň.

Dopolední výstrahy před povodněmi:

Zdroj: ČHMÚ

Vzhledem k nasycenosti půdy pak od sobotního poledne do odvolání platí další výstraha před povodněmi, a to pro Prahu, části Středočeského a Ústeckého kraje. Varování je platné do odvolání.

Od sobotních 15 hodin pak začala platit povodňová bdělost v částech Jihočeského kraje (Dačice), Pardubického kraje (Lanškroun, Moravská Třebová, Polička, Svitavy), Kraje Vysočina (Bystřice nad Pernštejnem, Jihlava, Moravské Budějovice, Náměšť nad Oslavou, Nové Město na Moravě, Telč, Třebíč, Velké Meziříčí), Jihomoravského kraje (Blansko, Boskovice, Tišnov, Znojmo), Olomouckého kraje (Litovel, Mohelnice, Šternberk, Šumperk, Uničov, Zábřeh) a Moravskoslezského kraje (Bruntál, Hlučín, Kravaře, Opava, Rýmařov, Vítkov). Výstraha je platná až do nedělního poledne.

Odpolední výstrahy před povodněmi:

Zdroj: ČHMÚ

Po sobotní 16. hodině byly toky na necelých 20 místech, především ve středních a jižních Čechách, na prvních stupních povodňové aktivity.

Tím se ale situace neuklidní. V sobotu později odpoledne by podle předpovědi měly opět dorazit vydatnější srážky. Ojediněle se můžou vyskytovat bouřky s úhrny kolem 15 milimetrů.

Související obsah

"Ve druhé polovině noci na neděli očekáváme občasný déšť, přechodně vydatnější s úhrny kolem 20 mm/3 h, celkově kolem 25 mm. Vzhledem k již vysoké nasycenosti území a předpokládaným srážkám očekáváme vzestupy hladin zejména na menších vodních tocích na 1. SPA, ojediněle až na 2. SPA, nebo zatopení níže položených míst," varuje ČHMÚ.

Na reportáž TV Nova o pátečních deštích se můžete podívat zde:

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz