Domácí

Houbaři mají žně! Taková sezóna tu nebyla roky. V lesích najdete poklady

Pro milovníky houbaření máme dobrou zprávu. Díky vydatným dešťům můžeme v lesích najít velké množství jedlých hub. Podle mykologů je nyní ideální čas pro sběr smržů a dalších jarních druhů.

Skvělá sezóna, která tu nebyla několik let. Tak hodnotí letošní květen mykologové. Díky vydatným dešťům a dostatečně zavlažené půdě se nyní mohou houbaři radovat. V lesích nebo dokonce také v sadech a na zahradách lze objevit dokonce i několik druhů jedlých jarních hub.

 
"Nejlepší je to se smržovitými houbami, které rostou pod jasany. Je perfektní sezóna,“ tvrdí mykolog Libor Hejl.

Související obsah


Zároveň lidé mohou v sadech nebo i na zahradách najít také čirůvku májovku nebo závojenky podtrnky. "Opravdu jsou jich stovky až tisíce, nejde to pomalu ani vysbírat. Nepamatuji, že by to tak někdy bylo,“ doplnil Hejl.


Rostou houby také u vás? Pochlubte se nám svým úlovkem. Fotografie můžete posílat na zpravy@nova.cz nebo do zpráv na našem facebookovém profilu TN.cz.


Podle odborníků je pro sběr navíc nejlepší doba. Díky dešťům totiž houby ještě nejsou napadnuté červy ani dalším hmyzem. Je proto třeba vyrazit co nejdříve. Ve chvíli, kdy se výrazně oteplí a přestane pršet, totiž houby mohou začít také hnít.

 

Související obsah


To, že houby v lesích rostou, dokládají i úlovky lidí zejména ze Středočeského kraje, kteří se s nimi pochlubili na webu NaHouby.cz. Houbaři sdílejí fotografie především smržů, kterých je v lesích velké množství.

Muž z Liberce objevil obrovskou houbu, která je velmi vzácná. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Cestující si odmítla nasadit roušku, letadlo nad Atlantikem se muselo vrátit do Miami

Let společnosti American Airlines směřující o Londýna se ve středu musel kvůli jedné cestující vrátit zpět do Miami. Kapitán Boeingu 777 tak rozhodl poté, co si žena podle federálního nařízení odmítla nasadit roušku. Po přistání ji z letadla odvedla policie a žena byla zařazena na americký interní seznam osob, kterým je odepřen vstup na palubu letadla, informovala agentura AP s odkazem na vyjádření aerolinek.

Krátká zpráva

Kamion převážející výbušniny se střetl s motorkou, výbuch zabil nejméně 17 lidí

Nejméně 17 lidí přišlo v Ghaně o život a dalších 59 bylo zraněno při explozi kamionu, který převážel výbušniny. Podle agentury AFP byl výbuch byl následkem dopravní nehody, při které došlo ke střetu s motocyklem. Masivní exploze vytvořila na místě srážky hluboký kráter a srovnala se zemí desítky budov v okolí.

Píše se na Deník.cz