Domácí

Houbaři mají žně! Taková sezóna tu nebyla roky. V lesích najdete poklady

Pro milovníky houbaření máme dobrou zprávu. Díky vydatným dešťům můžeme v lesích najít velké množství jedlých hub. Podle mykologů je nyní ideální čas pro sběr smržů a dalších jarních druhů.

Skvělá sezóna, která tu nebyla několik let. Tak hodnotí letošní květen mykologové. Díky vydatným dešťům a dostatečně zavlažené půdě se nyní mohou houbaři radovat. V lesích nebo dokonce také v sadech a na zahradách lze objevit dokonce i několik druhů jedlých jarních hub.

 
"Nejlepší je to se smržovitými houbami, které rostou pod jasany. Je perfektní sezóna,“ tvrdí mykolog Libor Hejl.

Související obsah


Zároveň lidé mohou v sadech nebo i na zahradách najít také čirůvku májovku nebo závojenky podtrnky. "Opravdu jsou jich stovky až tisíce, nejde to pomalu ani vysbírat. Nepamatuji, že by to tak někdy bylo,“ doplnil Hejl.


Rostou houby také u vás? Pochlubte se nám svým úlovkem. Fotografie můžete posílat na zpravy@nova.cz nebo do zpráv na našem facebookovém profilu TN.cz.


Podle odborníků je pro sběr navíc nejlepší doba. Díky dešťům totiž houby ještě nejsou napadnuté červy ani dalším hmyzem. Je proto třeba vyrazit co nejdříve. Ve chvíli, kdy se výrazně oteplí a přestane pršet, totiž houby mohou začít také hnít.

 

Související obsah


To, že houby v lesích rostou, dokládají i úlovky lidí zejména ze Středočeského kraje, kteří se s nimi pochlubili na webu NaHouby.cz. Houbaři sdílejí fotografie především smržů, kterých je v lesích velké množství.

Muž z Liberce objevil obrovskou houbu, která je velmi vzácná. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Francie kvůli ponorkám povolává velvyslance z Austrálie a USA

Francie poprvé v historii povolala své velvyslance v Austrálii a Spojených státech ke konzultacím do Paříže. Díky novému bezpečnostnímu partnerství těchto velmocí a Velké Británie v Indo-Pacifiku, které má být protiváhou čínským mocenským ambicím, přišla Francie o mnohamiliardovou zakázku na dodávku konvenčních ponorek pro Austrálii. Ta místo nich hodlá koupit od USA ponorky s jaderným pohonem.

Krátká zpráva

Američané se omluvili za chybný útok v Kábulu, dron zabil sedm dětí

Americké ministerstvo obrany přiznalo, že srpnový útok rakety vypálené z dronu na auto u kábulského letiště byl chybou. Zahynulo při něm deset civilistů včetně sedmi dětí. Žádná z obětí nepatřila k Islámskému státu, který se přihlásil k smrtícímu atentátu u letiště o několik dní dříve, a ve voze nebyly žádné výbušniny. Oficiální verze dosud tvrdila opak.

Píše se na Deník.cz