Zahraničí

S testem, s vakcínou, po covidu. Toto musíte splnit při cestě do Chorvatska

S testem, s vakcínou, po covidu. Toto musíte splnit při cestě do Chorvatska

S příchodem letních měsíců většina netrpělivě čeká na dovolenou, se kterou je i mnohokrát spojena oblíbená letní destinace Chorvatsko. Jaké podmínky je pro cestu třeba splnit a co je potřeba si připravit, vám shrne náš manuál.

Chorvatsko stále vyžaduje splnění několika podmínek pro ty, kteří chtějí na území státu strávit nějakou dobu. Vstup do Chorvatska je aktuálně podmíněn negativním PCR či antigenním testem, potvrzením o očkování, pokud od druhé dávky uplynulo nejméně 14 dní nebo dokladem o prodělání nemoci.

"Cestující se může nechat testovat na chorvatském území a do výsledku testu strpět izolaci," uvedlo ministerstvo zahraničí na svých webových stránkách. Na děti do sedmi let se vztahuje výjimka, pokud rodiče splňují výše uvedené podmínky.


Ti, kteří nemají žádné očkování


Lidé, kteří nemají zatím jedinou dávku vakcíny, musí při příjezdu do Chorvatska na hranicích předložit negativní test na koronavirus, buďto antigenní ne starší 48 hodin, vydaný lékařským zařízením nebo akreditovanou laboratoří a podepsaný lékařem, nebo negativní PCR test, který také nesmí být starší než 48 hodin. Turisté by během pobytu měli omezit kontakt s jinými osobami na nezbytné minimu.

Turisté musí při návratu do Česka vyplnit příjezdový formulář, který předloží hraniční kontrole na území České republiky. Současně musí cestující předložit antigenní test, provedený maximálně 24 hodin před začátkem cesty nebo PCR test, provedený nejpozději 72 hodin před začátkem cesty. Doma pak musí turisté opět podstoupit test na koronavirus, a to nejdříve pět dní po příjezdu a na vlastní náklady. Do té doby jsou cestující povinni být v karanténě.

Související obsah


Ti, kteří prodělali covid-19

Turisté, kteří prodělali covid-19 mají do Chorvatska umožněn vstup na základě předložení pozitivního PCR testu nebo pozitivního antigenního testu. Test musí být proveden za posledních 180 dní a musí být starší než 11 dní. Ministerstvo zahraničí také uvádí, že lze využít i potvrzení lékaře o prodělané nemoci.

Podobně jako u cestujících, kteří nemají žádné očkování, musí turisté při návratu do Česka vyplnit příjezdový formulář, který předloží při hraniční kontrole na území České republiky. Současně předloží negativní antigenní test, provedený maximálně 24 hodin před začátkem cesty nebo PCR test, ne starší než 72 před začátkem cesty. Doma pak musí cestující opět podstoupit test na koronavirus, a to nejdříve pět dní po příjezdu. Do té doby jsou cestující povinni být v karanténě.

Související obsah

Ti, kteří mají jednu dávku očkování

Cestující, kteří prodělali nemoc covid-19, mají potvrzení o prodělané nemoci a jsou naočkováni nejméně jednou dávkou očkovací látky, se pak nemusí prokazovat negativním PCR testem, negativním antigenním testem při příjezdu do Chorvatska. Na cestující se nevztahuje povinnost karantény po příjezdu zpátky do České republiky, a to do uplynutí šesti měsíců po očkování.

Pokud cestující mají pouze jednu dávku vakcíny a neprodělali covid-19, postupují stejně jako lidé, kteří ještě nebyli očkováni.

Ti, kteří mají obě dávky vakcíny

Naočkovaní cestovatelé mají při cestě do Chorvatska i při návratu velkou výhodu. Ke vstupu do země stačí potvrzení o očkování. Zároveň je podmínkou, že od absolvování poslední dávky musí uplynout alespoň 14 dní. Při příjezdu do Česka se nemusí prokazovat negativními testy, ani nemusí být v povinné karanténě.

Cestovní kanceláře zahajují letní sezónu, první letadlo odletělo do Řecka. Na reportáž TV Nova se podívejte zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz