Domácí

Podniky plánují propouštět! Týká se to stovek lidí. PŘEHLED PO KRAJÍCH

Podniky plánují propouštět! Týká se to stovek lidí. PŘEHLED PO KRAJÍCH
Zdroj: Getty Images

Stovky zaměstnanců v následujících týdnech a měsících chtějí propustit firmy z celé České republiky. Nejhorší situace je v Moravskoslezském kraji, kde by se výpovědi mohlo dočkat 216 pracovníků. Podle odborníků se však v současné době pandemie covidu-19 na zaměstnanosti v Česku zásadně nepodepisuje.

"Ke konci dubna nahlásilo záměr hromadného propouštění v celém Česku celkem osm zaměstnavatelů. Tento krok by se mohl v následujících měsících dotknout 379 jejich zaměstnanců,“ řekla TN.cz mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.


Výpověď se týká především kovodělníků, strojírenských dělníků, technických a odborných pracovníků v oblasti vědy a techniky nebo řidičů a obsluhy pojízdných zařízení.

Související obsah


Oproti předchozím měsícům se však jedná o výrazný pokles nejen počtu zaměstnavatelů, kteří ohlásili hromadné propouštění, ale také počtu pracovníků, kterých se propouštění týká. "Počet zaměstnavatelů (8) meziměsíčně (o 4) i meziročně (o 36) klesl. Počet propouštěných zaměstnanců (379) klesl rovněž meziměsíčně (o 187) i meziročně (4721),“ doplnila Beránková.


Podle odborníků se situace zlepšila s příchodem jarního období, kdy se rozjíždí řada sezónních prací. "Zaměstnavatelé momentálně hledají mimo jiné nové zaměstnance ve stavebnictví, zemědělství, lesnictví, zahradnictví, v těžbě nebo také v logistice či pro e-shopy,“ míní Beránková.

Přehled hromadného propouštění na březen a duben 2021:


V následujících měsících by mohla díky uvolnění opatření v gastronomii nebo cestovním ruchu nezaměstnanost zase klesat.


Z dat poskytnutých Úřadem práce ČR vyplývá, že se hromadné propouštění týká nejvíce Moravskoslezského kraje, kde výpověď hrozí 216 pracovníkům tří firem, a Ústeckého kraje. Tam hromadné propouštění ohlásily dva podniky a dotknout se má 76 zaměstnanců.


Naopak firmy v Jihomoravském, Karlovarském, Královéhradeckém, Libereckém, Olomouckém, Pardubickém, Plzeňském, Středočeském kraji a na Vysočině nehodlají vůbec propouštět.

Související obsah


Ke konci dubna evidovaly úřady práce necelých 289 tisíc uchazečů o zaměstnání. Přes rok trvající pandemie koronaviru se však na zaměstnanosti v Česku podle expertů zásadně nepodepisuje. "Důvodem je především program Antivirus a další vládní programy, které výrazně brzdí růst nezaměstnanosti,“ doplnila Beránková.


Mluvčí ÚP ČR však poukazuje na fakt, že se jedná pouze o záměr. "K hromadnému propouštění dochází zpravidla v řádu několika měsíců, navíc k němu nemusí dojít 100%. Vše se odvíjí od situace na pracovním trhu a u zaměstnavatele,“ uzavřela Beránková.

Propouštět se chystaly také české aerolinie ČSA. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA přesunou malý kontingent vojáků do regionu poblíž Ruska

Americký prezident Joe Biden v pátek večer oznámil, že Washington posílí svou vojenskou přítomnost poblíž Ruska dalšími vojáky, kteří budou brzy přesunuti do zemí východní Evropy. Americký ministr obrany Lloyd Austin na pátečním brífinku řekl, že tyto jednotky budou použity k "posílení bezpečnosti v zemích NATO na východním křídle." Pentagon už dříve avizoval, že asi 8 500 amerických vojáků bylo uvedeno do "zvýšené pohotovosti", aby byli nasazeni ve východní Evropě.

Píše se na Deník.cz