Domácí

Policisté řeší Hamáčkovu cestu do Moskvy, mají dvě podezření

Policisté řeší Hamáčkovu cestu do Moskvy, mají dvě podezření
Zdroj: TV Nova

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) zahájila trestní řízení v případě neuskutečněné cesty vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) do Moskvy. V pondělí to uvedla Česká televize.

Mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej řekl, že podezření se týká dvou trestných činů, konkrétně ohrožení utajované informace a zneužití pravomoci úřední osoby, uvedla Česká televize.


Policie se celým případem začala zabývat z vlastní iniciativy, přičemž ve věci dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze.

Související obsah


Podle portálu SeznamZprávy měl chtít Hamáček vycestovat do Moskvy, aby vyměnil informace o vrbětické kauze za milion dávek vakcíny Sputnik V. Chtěl tak získat i voličské hlasy po ČSSD. "Vicepremiér Jan Hamáček se v polovině dubna chystal na cestu do Moskvy s plánem, že zajistí vakcíny Sputnik V, s jejich pomocí proočkuje Českou republiku a získá tím voliče pro sociální demokracii," informoval portál.

Související obsah


Vicepremiér Hamáček však obvinění už od začátku odmítá. Před čtrnácti dny navíc oznámil, že podá trestní oznámení na autory článku. "Podám i civilní žalobu na vydavatele, který je zodpovědný za práci svých lidí a budu požadovat 10 milionů korun jako odškodné. Pokud s tou žalobou uspěji a o tom nepochybuji, tak si těchto 10 milionů nenechám a poukáži je nadaci policistů a hasičů," řekl.


V případě ohrožení utajované informace se sazba liší podle stupně utajení informace, uložit lze až 12 let vězení a trestná je i příprava činu. Stejně vysoký trest je možné dostat také v nejzávažnějších případech zneužití pravomoci úřední osoby.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz