Domácí

Krycí manévr? Hamáček měl cestu do Moskvy rušit na poslední chvíli

Krycí manévr? Hamáček měl cestu do Moskvy rušit na poslední chvíli
Zdroj: TV Nova

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) stále trvá na tom, že jeho cesta do Moskvy minulý měsíc byla pouze zastíracím manévrem. Podle nových informací ji ale ministr vnitra plánoval a nakonec rušil jen těsně před tiskovou konferencí, na níž spolu s premiérem Andrejem Babišem (ANO) oznámili podíl ruských agentů na výbuších v muničních skladech ve Vrběticích.

"Žádost o zajištění letecké přepravy do Moskvy a zpět přišla z ministerstva vnitra na ministerstvo obrany ve středu 14. dubna. Prověřili jsme možnosti a zjistili jsme, že letadlo je k dispozici,“ citují Seznamzprávy mluvčího resortu obrany Jana Pejška.

V pátek ráno ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) podepsal souhlas s poskytnutím letadla. "O den později, tedy v sobotu dopoledne, pak přišlo storno žádosti z ministerstva vnitra,“ dodal Pejšek.

Související obsah

Jak upozorňuje portál, storno tak přišlo jen krátce předtím, než Hamáček a Babiš vystoupili na mimořádné tiskové konferenci, kde oznámili zapojení Ruska do výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích v roce 2014 a odvetu v podobě vyhoštění 18 ruských diplomatů.

"(Věty mluvčího Pejška) jsou dalším důkazem o tom, že vicepremiér Hamáček měl do posledních detailů připraven let do Ruska, a to v době, kdy už od začátku dubna disponoval tajnými informacemi od policie a bezpečnostních služeb, že se v roce 2014 podíleli dva ruští špioni na výbuchu muničního skladu ve Vrběticích, který způsobil smrt dvou českých občanů a miliardové škody," uvádějí Seznamzprávy.

Související obsah

V půlce dubna se také měla na ministerstvu vnitra konat schůzka, které se mimo jiné účastnili šéfové českých tajných služeb. Ti měli Hamáčkovi plán letět do Moskvy rozmlouvat. Vicepremiér tam prý chtěl letět proto, aby informace o vrbětické kauze vyměnil mimo jiné za milion dávek vakcíny Sputnik V pro Česko.

Hamáček nicméně jakýkoli handl s Rusy dlouhodobě odmítá, nedávno oznámil, že bude žalovat novináře i vydavatele. Tvrdí, že celá cesta do Moskvy byla pouze jakousi kamufláží či zastíracím manévrem. Tuto verzi ovšem podle Seznamzpráv dosud nikdo další nepotvrdil.

Připomeňte si celou kauzu v reportáži TV Nova z minulého týdne:

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz