Domácí

České dráhy obnoví další dálkové vlaky. Posílí domácí i zahraniční spoje

České dráhy obnoví další dálkové vlaky. Posílí domácí i zahraniční spoje
Zdroj: Profimedia

České dráhy (ČD) od června postupně obnoví další dálkové vlaky. Posílí se spoje mezi Prahou a Ostravou, Kolínem a Ústím nad Labem nebo Brnem a Šumperkem. Více vlaků bude jezdit také do Polska, Maďarska, Německa nebo na Slovensko.

S návratem k obvyklému provozu začaly České dráhy už v dubnu a květnu. Další posilování spojů bude pokračovat také během června. ČD v několika etapách obnoví plnou nabídku denních dálkových spojů.


"V souvislosti s rostoucí poptávkou po cestování České dráhy v koordinaci s ministerstvem dopravy a zahraničními partnerskými dopravci obnovují jednotlivé linky dálkové dopravy,“ informoval mluvčí Českých drah Robert Pagan. K běžnému provozu se od 20. května vrátí railjety do Vídně, rychlíky z Prahy do Hradce Králové nebo do Chebu přes Ústí nad Labem.

Související obsah


Od 1. června v době dopravní špičky posílí dopravu mezi Prahou a Ostravou další vlak IC a jeden pár spojů zajistí místo klasické soupravy znovu jednotka Pendolino. "Celkově tak pojede v tomto úseku už 12 párů přímých vlaků ČD, z toho čtyři páry spojů SC Pendolino,“ sdělil Pagan.


Do běžného provozu se vrátí také část mezistátní dopravy. Dva páry vlaků EC Metropolitan, které dosud jezdily na zkrácené trase Praha-Štúrovo, znovu pojedou až do Budapešti. Zároveň se posílí doprava mezi hlavním městem a Varšavou. Od začátku června se navíc také obnoví provoz přímého lůžkového vozu mezi Prahou a Curychem.


Velký počet dosud omezených vlaků vyjede na své pravidelné trasy od poloviny června, ve většině případů od 13. června 2021. Vrátí se spoje na lince Ex7 Praha-České Budějovice/Český Krumlov a skončí také omezení u linek R23 Kolín-Ústí nad Labem a R12 Brno-Šumperk.

Související obsah


"Významnější však budou změny v mezistátní dopravě. Plný počet spojů bude znovu zajištěn na linkách Ex5 Praha-Děčín-Drážďany-Berlín a Ex1 Praha/Ostrava-Žilina/Banská Bystrica, u mnichovské linky Ex6 (expresy Praha-Plzeň-Mnichov) budou znovu všechny vlaky jezdit i v úseku Praha-Plzeň,“ doplnil Pagan.


Kromě toho bude možné znovu cestovat na Slovensko nočními spoji EN 443/442 Slovakia ve směru Praha-Ostrava-Poprad-Tatry-Košice-Humenné.


"Od začátku července pak ČD zruší omezení u některých zbývajících vnitrostátních linek a obnoví provoz přímého lůžkového vozu mezi Prahou a Budapeští,“ uzavřel Pagan.

České dráhy loni hospodařily se ztrátou 4,1 miliardy korun. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz