Domácí

České dráhy obnoví další dálkové vlaky. Posílí domácí i zahraniční spoje

České dráhy obnoví další dálkové vlaky. Posílí domácí i zahraniční spoje
Zdroj: Profimedia

České dráhy (ČD) od června postupně obnoví další dálkové vlaky. Posílí se spoje mezi Prahou a Ostravou, Kolínem a Ústím nad Labem nebo Brnem a Šumperkem. Více vlaků bude jezdit také do Polska, Maďarska, Německa nebo na Slovensko.

S návratem k obvyklému provozu začaly České dráhy už v dubnu a květnu. Další posilování spojů bude pokračovat také během června. ČD v několika etapách obnoví plnou nabídku denních dálkových spojů.


"V souvislosti s rostoucí poptávkou po cestování České dráhy v koordinaci s ministerstvem dopravy a zahraničními partnerskými dopravci obnovují jednotlivé linky dálkové dopravy,“ informoval mluvčí Českých drah Robert Pagan. K běžnému provozu se od 20. května vrátí railjety do Vídně, rychlíky z Prahy do Hradce Králové nebo do Chebu přes Ústí nad Labem.

Související obsah


Od 1. června v době dopravní špičky posílí dopravu mezi Prahou a Ostravou další vlak IC a jeden pár spojů zajistí místo klasické soupravy znovu jednotka Pendolino. "Celkově tak pojede v tomto úseku už 12 párů přímých vlaků ČD, z toho čtyři páry spojů SC Pendolino,“ sdělil Pagan.


Do běžného provozu se vrátí také část mezistátní dopravy. Dva páry vlaků EC Metropolitan, které dosud jezdily na zkrácené trase Praha-Štúrovo, znovu pojedou až do Budapešti. Zároveň se posílí doprava mezi hlavním městem a Varšavou. Od začátku června se navíc také obnoví provoz přímého lůžkového vozu mezi Prahou a Curychem.


Velký počet dosud omezených vlaků vyjede na své pravidelné trasy od poloviny června, ve většině případů od 13. června 2021. Vrátí se spoje na lince Ex7 Praha-České Budějovice/Český Krumlov a skončí také omezení u linek R23 Kolín-Ústí nad Labem a R12 Brno-Šumperk.

Související obsah


"Významnější však budou změny v mezistátní dopravě. Plný počet spojů bude znovu zajištěn na linkách Ex5 Praha-Děčín-Drážďany-Berlín a Ex1 Praha/Ostrava-Žilina/Banská Bystrica, u mnichovské linky Ex6 (expresy Praha-Plzeň-Mnichov) budou znovu všechny vlaky jezdit i v úseku Praha-Plzeň,“ doplnil Pagan.


Kromě toho bude možné znovu cestovat na Slovensko nočními spoji EN 443/442 Slovakia ve směru Praha-Ostrava-Poprad-Tatry-Košice-Humenné.


"Od začátku července pak ČD zruší omezení u některých zbývajících vnitrostátních linek a obnoví provoz přímého lůžkového vozu mezi Prahou a Budapeští,“ uzavřel Pagan.

České dráhy loni hospodařily se ztrátou 4,1 miliardy korun. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz