Domácí

Stát prý slíbil peníze Bulovce na polní nemocnici, teď ale platit odmítá

Fakultní nemocnice Bulovka zaplatila téměř 90 milionů korun za polní nemocnici v pražských Letňanech, která se nakonec ani nevyužila. Peníze měl prý nemocnici podle dohody s tehdejším ministrem zdravotnictví Prymulou proplatit stát. Jenže ministerstvo financí tvrdí, že žádná dohoda neexistuje a peníze Bulovce proplatit nechce.

V druhé polovině loňského října se průměrný počet nakažených za den pohyboval kolem 13 tisíc a v nemocnicích bylo přes 4500 hospitalizovaných. "Hrozilo, že přeteče kapacita pražských nemocnic," řekl ředitel nemocnice Bulovka Jan Kvaček.


Resort zdravotnictví tehdy vytipoval areál v Letňanech, kde po zřízení polní nemocnice slavnostně promluvil i premiér Andrej Babiš (ANO). "Výstavba byla opravdu rychlá a jsem rád, že dneškem je tato záložní nemocnice připravena pro případné pacienty," okomentoval tehdy.


Na to, že veškeré náklady jdou z kasy nemocnice na Bulovce, která je Letňanům nejblíž, ale nějak zapomněl. "V pátek odpoledne přišel úkol, v neděli ráno tam bude najíždět armáda, musíte to všechno zajistit," přiblížil Kvaček.


Za čtyři měsíce fungování polní nemocnice nepřijala jediného pacienta. Za pronájem nevyužité polní nemocnice v Letňanech Bulovka zaplatila více než 74 milionů korun. Dalších 14 milionů pak padlo na služby a dovybavení. "Měli jsme opakovaně slíbeno od ministerstva zdravotnictví, že toto dostaneme zaplaceno," prohlásil Kvaček.

Související obsah


To potvrzuje i tehdejší ministr zdravotnictví Prymula. "Je logické, že nemocnice na Bulovce neměla ve svém rozpočtu částku, která tam byla alokována, byla dohoda, že to bude navýšeno v rámci rozpočtu a že tyto navýšení šly z kapitoly ministerstva financí," uvedl.


Teď se ale zdá, že na Bulovce peníze neuvidí. "Nemocnice Na Bulovce podepsala smlouvu se společností ABF, a. s. o pronájmu areálu v Letňanech, proto náklady za polní nemocnici by měla primárně hradit tato nemocnice ze svého rozpočtu," popsal mluvčí ministerstva financí Michal Žůrovec.


Resort financí má podle svého vyjádření jasno, ministr zdravotnictví prý dál vyjednává. "Je to skutečně rozjednáno s ministerstvem financí a doufám, že v blízké době se podaří prostředky převést na nemocnici," sdělil ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

Ředitel nemocnice na Na Bulovce Jan Kvaček v rozhovoru prozradil, co by pro Bulovku znamenalo, kdyby peníze za polní nemocnici zpět nedostala:


 

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz