Domácí

Do Česka dorazila první CASA. Má větší dolet i rychlost, libuje si armáda

Do Prahy na Kbelské letiště v noci na středu přiletělo první ze dvou nových letadel pro českou armádu. Oba stroje budou stát přes dvě miliardy korun. Cena je včetně vybavení, náhradních dílů a školení personálu. Přílet se ale neobešel bez problémů.

Na kbelském letišti v úterý přistál první letoun Casa C-295 MW. Měl ale sedmihodinové zpoždění kvůli poruše na rozmrazovacím systému. Tu čeští piloti odhalili už v Seville během přeškolovacího letu.


"My jsme samozřejmě chtěli přivést letoun v perfektním stavu, čili španělská strana nám vyšla vstříc a letoun se snažila co nejdříve opravit a to způsobilo to zpoždění," objasnil velitel 242. transportní a speciální letky Armády ČR Miloš Domin. Teď už by měl být letoun podle Domina, který stroj na cestě do Česka pilotoval, v pořádku.

Související obsah


Nová verze Casy se od té předchozí na první pohled liší zakončením svých křídel. Na těch jsou takzvané winglety, které slouží k lepšímu ovládání stroje, vyšší rychlosti i delšímu doletu. "Jsme schopni vystoupat na vyšší hladinu, a tudíž mít i delší dolet. Je to tak asi pět až deset procent," dodal Domin.


Nové letouny jsou schopné přepravit téměř 70 cestujících nebo až 45 výsadkářů. Druhý stroj by měla armáda převzít na konci června. Původní čtyři Casy budou postupně modernizovány, tak aby byly na stejné úrovni jako nové stroje.
 

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Přes náznak smíru vypálila KLDR další zkušební raketu

Severní Korea vypálila neupřesněnou střelu do moře směrem k Japonsku. Podle japonského ministerstva obrany šlo pravděpodobně o balistickou raketu. Stalo se tak tři dny poté, co vlivná sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong zmínila možnost obnovení rozhovorů s Jižní Koreou při zachování vzájemné úcty.

Krátká zpráva

Prezident Biden dostal třetí dávku covidové vakcíny

Prezident Spojených států Joe Biden obdržel třetí posilující dávku vakcíny Pfizer/BioNTech. Třetí dávku schválil minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro lidi starší 65 let, zdravotníky či chronicky nemocné. Biden, jenž dostal druhou dávku v lednu, vyzval všechny Američany, kteří mají nárok, aby si třetí dávku nechali píchnout.

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz