Zahraničí

Nenávist mezi Izraelci a Palestinci se prohlubuje, v bojích umírají civilisté

Evropská unie po jednání ministrů zahraničí vyzývá k ukončení násilí mezi Izraelci a Palestinci. Unie ale není jednotná, vyjádření nepodpořilo Maďarsko. Boje nadále pokračují a podle zahraničních médií nic nenasvědčuje tomu, že by se chystalo příměří.

Útoky pokračovaly i ve středu. Palestinské hnutí Hamás ostřelovalo izraelské letiště, Izrael bombardoval Pásmo Gazy. Na obou stranách přibývají oběti a zranění a hromadí se škody.


"Vždy, když slyším nějakou ránu, třeba když bouchnou dveře, leknu se, že to je raketa. Mám z toho záchvaty paniky, nedokážu to popsat, jsou to nejhorší pocity, jaké jsem kdy měla," popsala Izraelka, která přišla o domov, Almog Saharová.


Nenávist mezi Izraelci a Palestinci se dále stupňuje. Obětmi útoků jsou často civilisté. "Slyšel jsem hlasy svých dětí pod sutinami. Slyšel jsem mého syna i dceru, jak mě volali. Ji se nám podařilo zachránit, jeho už ne," řekl obyvatel Gazy Rijád Iškontana.

Související obsah


Důkazem složitosti konfliktu je i to, že ani Evropská unie není ve svém postoji jednotná. Výzvu k příměří po jednání ministrů zahraničí EU odmítlo podpořit Maďarsko. České ministerstvo zahraničí už se postavilo na stranu Izraele.


"Na mimořádné úterní videokonferenci ministrů zahraničí EU k situaci na Blízkém východě zdůraznila ČR nutnost okamžitého zastavení raketových útoků teroristických skupin vůči Izraeli a podtrhla plné právo Izraele na sebeobranu vůči nim," uvedlo české ministerstvo zahraničí.


Na celém území, které kontroluje Izrael, dochází stále častěji ke střetům mezi palestinskými protestujícími a izraelskými pořádkovými složkami.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz