Zahraničí

Izrael pokračuje v bombardování Gazy. Biden volá po zklidnění bojů

Přestřelky mezi Izraelem a Palestinou se stupňují a o napjaté situaci budou v úterý jednat ministři zahraničí států Evropské unie. Po příměří volá také americký prezident Joe Biden. V pondělí v noci bylo v pásmu Gazy zničeno sídlo lékařské organizace Červený půlměsíc.

Ostřelování a výbuchy jsou na denním pořádku. Tisíce lidí přišly o střechu nad hlavou, desetitisíce ze strachu opustily své domovy. Infrastruktura kolabuje a Palestinci se hromadí v přeplněných krytech. Gaza je podle odborníků na pokraji humanitární krize.

"Podařilo se nám zneškodnit velitele islámského džihádu. Zaútočili jsme na jejich námořní jednotky a budeme nadále útočit na jejich pozemní cíle. V operacích budeme pokračovat, abychom všem obyvatelům Izraele přinesli mír a bezpečí," uvedl izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Související obsah

Izraelské rakety v pondělí v noci zasáhly budovu Červeného půlměsíce, humanitární organizace, která patří pod Červený kříž. Poničily také jedinou kliniku, která v Gaze trasovala nakažené koronavirem.


Rakety ale létají i opačným směrem - z palestinského území na Izrael. I přesto, že evropští politici apelují na obě strany, aby zanechaly ozbrojeného konfliktu, tak Izraelské obranné síly chtějí prý v bojích ještě den nebo dva pokračovat. A to se nelíbí ani sousedním státům.

Související obsah

"Chceme světu vzkázat, že izraelská okupace Palestiny je příčinou všeho zla, které tu vidíme. Všechna ta eskalace je způsobena nelegitimní, nelidskou okupací, která musí skončit," řekl ministr zahraničí Jordánska Ayman al-Safadi.

V pásmu Gazy si už konflikt vyžádal nejméně 220 obětí, 100 z nich byly ženy a děti. V Izraeli je mrtvých nejméně 10. Izrael má méně obětí díky systému protiraketové obrany, takzvané Železné kopuli. Palestinci z hnutí Hamás vypálili od začátku konfliktu na Izrael přes 3 tisíce raket.

JH TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz